Komiks to historia obrazkowa połączona często z tekstem pisanym w dymkach. To bardzo popularna forma wydawnicza mająca swoją fabułę. Powstała na przełomie 19. i 20. wieku z gazetowej grafiki satyrycznej.
O historii komiksu, o jego stylach, o cechach w rysowaniu bohaterów pozytywnych i negatywnych, ale też o wielu innych aspektach historii komiksowych mogły dowiedzieć się dzieci i młodzież z Kalisza.
Przez etapy tworzenia komiksów przeprowadził młodych uczestników rodowity kaliszanin Adam Polkowski, rysownik, ilustrator komiksowy oraz satyryczny. Laureat Nagrody specjalnej Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.
- Założeniem naszych warsztatów jest to, że zrobimy 6-cio stronicowy komiks. Każdy musi zrobić komiks łącznie z okładką, musi być dyscyplina, poświęcamy się robieniu komiksu, a nie siedzeniu na komórce czy graniu w gry komputerowe. Pierwszy dzień był poświęcony teorii, ale już pół godziny wystarczyło, że dzieci chciały rysować, więc przeszliśmy do praktycznej strony tematu – powiedział Adam Polkowski, który prowadził warsztaty.
Adam Polkowski, rysownik, ilustrator komiksowy oraz satyryczny. Laureat Nagrody specjalnej Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.
Warsztaty komiksowe zorganizowane zostały w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki.
- Pomysł ten połączył nam się z wystawą Adama Polkowskiego. On świetnie rysuje komiksy, świetnie książki, jest kapitalnym satyrykiem internetowym i pomyślałem, że trzeba zrobić jego wystawę i tak od słowa do słowa po wystawie wpadło do głowy „A czemu by nie warsztaty?” Podeszliśmy do tego z pewną nutką nieśmiałości, ale zapotrzebowanie i ilość zgłoszeń przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – powiedział Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
Praca Adama Polkowskiego
Takie warsztaty to nie tylko rozwijanie umiejętności rysowania, to pobudzenie wyobraźni, kreatywności, to nowe znajomości i przede wszystkim inspiracje.
Karolina Bazan, fot. autor, Adam Polkowski
Napisz komentarz
Komentarze