Szkoła Specjalna Podstawowa nr 19, do której uczęszczają głównie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, jako pierwsza w Kaliszu wdrożyła alpakoterapię jako metodę wspierającą. W poniedziałek, 10 lutego na spotkanie zapoznawcze przybyły Kamiś i Kropek. - Wjechały windą i od godzin rannych zaczęły pracę z naszymi uczniami. Dzieci były przeszczęśliwe, karmiły zwierzęta, przytulały i czesały – mówi Sylwia Baranowska, dyrektor szkoły.
Takie spotkania będą odbywać się raz w miesiącu. Oprócz Kamisia i Kropka do „Dziewiętnastki” zawitają także Buliś i Choco oraz terapeutyczne kózki: Czikita i jej koźlaki – Bolek i Lolek.
Alpakoterapia to forma terapii wspierającej polegająca na bezpośrednim kontakcie ze spokojnie nastawioną do człowieka i ciekawską alpaką. - Karmienie, przytulanie, głaskanie alpaki odpręża, wycisza i nastraja pozytywnie do życia. Zwierzątka są ciepłe i miękkie w dotyku, dzięki czemu obniża się poziom lęku i stresu. Taki sam wpływ na nas mają dźwięki, jakie wydają z siebie te zwierzęta oraz ich zapach. Osoby nadpobudliwe, nerwowe wyciszają się podczas kontaktu z alpakami. Wycofane, nieśmiałe - otwierają się na świat. Tak działa magia tych cudownych zwierząt. Kontakt z alpaką stymuluje rozwój ruchowy i zmysły, obniża napięcie i lęk, wspiera pewność siebie, uczy empatii… – wymienia Sylwia Baranowska.
Te roślinożerne ssaki przyjechały do Polski aż z Ameryki Południowej. Na co dzień żyją w górach Andach na wysokościach od 4000 do 4700 m n.p.m., gdzie hodowane są w stadach. Można je spotkać głównie w Peru, Chile i Boliwii. Ze względu na podobny wygląd do lam, często są z nimi mylone. Jednak są od nich mniejsze i posiadają dużo grubszą wełnę. Ostatecznie oba ssaki należą do tej samej rodziny wielbłądowatych. Przysmakiem każdej alpaki jest marchewka; dodatkowo spożywają specjalną paszę, siano i trawę.
Alpaki to zwierzęta o spokojnej i łagodnej naturze. Nie wykazują agresji, dlatego wzbudzają tak dużą sympatię szczególnie wśród dzieci. Są inteligentne i ciekawe otoczenia, a przy okazji łatwo się uczą. Mają bardzo miękkie oraz przyjemne w dotyku futro, które jest hypoalergiczne, co stanowi atut dla alergików. Ich uroczy wygląd, który sprawia, że nie sposób się nie uśmiechnąć oraz ich pozytywne usposobienie jest idealne dla usprawnienia rozwoju człowieka, dlatego coraz chętniej wykorzystywane są właśnie podczas terapii. - Specyfika pracy z alpakami polega na ich delikatności i łagodnym usposobieniu. Nie robiłabym rozróżnienia na to czy któraś z terapii ze zwierzętami jest lepsza. Są inne. Pies wykona dużo sztuczek, w hipoterapii dzieci sadzane są na koniu. Kontakt z alpaką polega głównie na dotyku, przytulaniu, byciu przy alpace. Sama obserwacja, przebywanie przy niej jest relaksujące, wycisza. Alpaka jest pięknym, niezwykłym zwierzęciem, rzadko spotykanym w Polsce. Jest mało znana, przez co kontakt z nią staje się unikatowy – tłumaczy psycholog, alpakoterapeutka Aleksandra Wróblewska, prowadząca zajęcia w Ośrodku Psychoterapii Dzieci i Młodzieży KOPARKA.
MIK, AG, źródło: Ośrodek Psychoterapii Dzieci i Młodzieży KOPARKA, fot. Magdalena Bartnik
Napisz komentarz
Komentarze