Wzrost w 2019 roku wynika m.in. z częstszego stosowania tzw. konfiskaty rozszerzonej. - Staramy się, by w takich sprawach maksymalnie zbadać stan majątkowy naszych podejrzanych - mówi Cecylia Majchrzak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim. - Tworzone są profile majątkowe takich sprawców i zabezpieczeniu podlega nie tylko majątek należący do nich, ale w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej, jeśli sprawca przeniósł na inną osobę majątek czy przedmioty pochodzące z przestępstwa, to również to zabezpieczenie jest na majątku, który jest własnością w danym momencie innej osoby, a wcześniej należał do naszego sprawcy.
Pieniądze, samochody, nieruchomości
Zabezpieczeniu podlega wszystko – od pieniędzy przez nieruchomości po samochody. Jednak przede wszystkim zajęciu podlega to, co nie generuje kosztów, a w przyszłości może pozwolić na wypłatę odszkodowań osobom, które padły ofiarą przestępcy. - Głównie staramy się, żeby to były środki pieniężne, ale też zabezpieczamy nieruchomości. Są to przede wszystkim składniki majątkowe, które są korzystne z punktu widzenia prowadzących postępowanie, bowiem nie generują kosztów związanych z przechowywaniem środków podlegających zabezpieczeniu - dodaje Cecylia Majchrzak. - W przeciwieństwie do samochodów, które też zabezpieczamy, pieniądze, nieruchomości, kosztowności nie tracą na wartości, a czasami nawet się zwiększa. Stąd też jest to korzystne z punktu widzenia Skarbu Państwa.
Więcej aresztów
Zwiększa się też liczba osób, które trafiają do aresztu. W 2018 prokuratorzy wnioskowali o 199 tymczasowych aresztowań, a rok temu już o 289. - Zastosowano 454 dozory policyjne, zastosowano zakazy opuszczania kraju wobec 52 podejrzanych, zastosowano poręczenia majątkowe, a wobec 2 podejrzanych zastosowano zawieszenia w czynnościach służbowych lub wykonywania zawodu - zdradza Paweł Szymanowski, prokurator okręgowy w Ostrowie Wielkopolskim. - Z tego sąd zastosował 269 tymczasowych aresztowań. Jest to skuteczność ponad 93%, a więc duża skuteczność naszych wniosków kierowanych do sądów.
AW, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze