Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) jest podatkiem bezpośrednim, który obejmuje dochody osób fizycznych niezależnie od ich wysokości. W praktyce oznacza to, że każda osoba uzyskująca przychód z tytułu pracy zarobkowej czy wzbogaca swój majątek, musi złożyć odpowiedni rodzaj deklaracji w przypisanym dla siebie Urzędzie Skarbowym. Nie oznacza to jednak, że co roku musimy osobiście stawić się w urzędzie z kompletem wymaganych dokumentów. Rozliczenie PIT możemy złożyć drogą internetową bez wychodzenia z domu. O czym warto pamiętać składając e-PIT?
Rozliczenie e-PIT – rodzaje deklaracji i terminy
Składanie zeznania podatkowego drogą elektroniczną to bardzo wygodna metoda rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Warto zatem wiedzieć, które deklaracje PIT podlegają elektronicznej wysyłce:
· PIT-28 – dotyczy działalności gospodarczej lub przychodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy opodatkowanych w formie zryczałtowanego podatku,
· PIT-36 – dotyczy działalności gospodarczej opodatkowanej według ogólnych zasad,
· PIT-36L – dotyczy działalności gospodarczej opodatkowaniem podatkiem liniowym,
· PIT-37 – dotyczy osób fizycznych nieposiadających własnej działalności gospodarczej,
· PIT-38 – dotyczy przychodów kapitałowych.
Wszystkie wyżej wymienione rodzaje deklaracji należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 roku z wyjątkiem PIT-u 28 (ryczałt), który należało złożyć do 2 marca 2020 roku.
Zeznanie podatkowe – PIT-37
Większość polskich podatników zdaje swoje zeznanie podatkowe za pomocą deklaracji PIT-37. Obejmuje ona wszystkie osoby fizyczne, które uzyskały przychody w wyniku:
· wynagrodzenia lub innych dochodów wynikających ze stosunku służbowego, stosunku pracy lub pracy nakładczej,
· emerytur lub rent,
· świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
· stypendiów,
· zasiłków społecznych,
· działalności osobistej, m.in. umowy zlecenia, kontraktów menadżerskich, działalności sportowej,
· praw autorskich i pozostałych praw majątkowych,
· należności z umowy aktywizacyjnej,
PIT-37 mogą rozliczać również osoby, które nie uwzględniają dochodów małoletnich dzieci czy nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych.
Rozliczenie PIT przez Internet – jak się rozliczyć?
Do elektronicznego rozliczenia podatku dochodowego należy wcześniej przygotować wszystkie niezbędne dane wymagane przez Urząd Skarbowy, a także dokumenty i zaświadczenia, na podstawie których dokonujemy rozliczenia za ubiegły rok.
Na początek zostaniemy poproszeni o podanie podstawowych danych potrzebnych do zweryfikowania podatnika. Są to:
· imię i nazwisko,
· data urodzenia,
· PESEL lub NIP,
· kwota przychodu z poprzedniego rozliczenia PIT (jeśli zeznanie nie było składane, należy wpisać wartość „0”),
· kwota przychodu za rok ubiegły (PIT 11, który każdy pracodawca ma obowiązek dostarczyć płatnikowi do końca lutego).
Korzystając z usługi Twój e-PIT Ministerstwa Finansów, system automatycznie uzupełni podstawowe dane i przygotuje gotowe rozliczenie PIT. Jeśli chcemy ręcznie dokonać obliczenia podatku dochodowego, również możemy to zrobić, uzupełniając kolejne pozycje według instrukcji.
Pożyczka chwilówka a rozliczenie PIT
Czy korzystając z usługi firmy pożyczkowej musimy uwzględniać ją w rocznym rozliczeniu podatkowym? To pytanie zadaje sobie wielu dłużników. W większości przypadków nie ma potrzeby uwzględniania pozabankowej pożyczki w PIT-cie, jednak wszystko zależy od tego, jaki ma ona charakter. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że w deklaracji podatkowej należy obowiązkowo uwzględnić tzw. podatek od odsetek.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą PozyczkaPlus.pl
Napisz komentarz
Komentarze