Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Niezwykły spektakl na nocnym niebie. Wenus, Księżyc i przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej WIDEO

Wyjątkowe koniunkcje na niebie mogliśmy podziwiać w sobotni wieczór. Tam zakazy zgromadzeń nie obowiązują, dlatego ciała niebieskie spotykają się z sobą w najlepsze. 28 marca do Wenus – aktualnie najjaśniejszego obiektu widocznego na nocnym niebie - dołączył niewielki sierp Księżyca, a o godz. 19:57 do tego kosmicznego duetu dotarł jasny, ruchomy punkt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Niezwykły spektakl na nocnym niebie. Wenus, Księżyc i przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej WIDEO

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna stale krąży wokół Ziemi i co kilka tygodni jest wyjątkowo dobrze widoczna z Polski. To największy sztuczny satelita Ziemi. Ma w przybliżeniu wymiary 100x110x30 metrów, co sprawia, że odbija mnóstwo światła słonecznego. To dzięki niemu świeci tak jasno – osiąga nawet jasność -4,0 – więcej, niż jakakolwiek gwiazda poza Słońcem.

Lata na wysokości około 400-430 km nad Ziemią z prędkością ponad 27 700 km/h. Na jej pokładzie zwykle znajduje się 6 astronautów. Aktualnie to 3 osoby.

W sobotę na nocnym niebie mogliśmy podziwiać wyjątkowy spektakl – z udziałem ISS, Wenus i Księżyca. W wielu miejscach były one widoczne gołym okiem i bardzo fotogeniczne. Niebo w chwili przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sfilmował nasz czytelnik Krzysztof Sulan Sulanowski. Jeśli nie mieliście możliwości zaobserwować tego sami, zobaczcie teraz.

MIK, fot. i wideo: Krzysztof Sulan Sulanowski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama