Jak powstaje czarne złoto?
Jest to nanoporowate złoto, będące dziełem zespołu prof. Kim Younga z Ulsan National Institute and Technology. Czarne złoto wykazuje się ponadprzeciętną wytrzymałością, dwukrotnie większą niż lite złoto. Jednocześnie jest ono od niego zdecydowanie lżejsze. Biżuteria z niego wykonana cechuje się stabilnością chemiczną, która sprawia, że mogą ją nosić osoby o skórze wrażliwej, skłonnej do zmian alergicznych. Biżuteria w czarnym kolorze ma matową powierzchnię, nie jest połyskująca, jak ma to miejsce w przypadku innych odmian złota.
Czarne złoto powstaje w wyniku przemian chemicznych, do jakich dochodzi, kiedy nanopory są mniejsze, niż 100 nanometrów. Taka struktura sprawia, że złoto jest lżejsze, ale bardziej wytrzymałe mechanicznie. Jednocześnie to ten proces odpowiada za unikalny, głęboki czarny kolor złota. W procesie jego wytwarzania wykorzystuje się młyn kulowy. Nanoporowate złoto powstaje poprzez wytrawienie srebra. Podczas procesu dodaje się kwas azotowy, którego poziom, podobnie jak rozmiary porów, można dowolnie kontrolować i zmieniać. Nie jest to jednak jedyna metoda wytwarzania czarnego złota. Kolor ten uzyskuje się w niektórych przypadkach poprzez pokrycie metalu np. rodem. Jest to jednak metoda mniej trwała, czerń traci z czasem swoją intensywność i ulega wytarciu.
Sprawdź: Gdzie jest wykorzystywane czarne złoto
Nietypowa czarna biżuteria
Czarne złoto wciąż wzbudza dużą ciekawość, a nawet kontrowersje. Wykonuje się z niego praktycznie wszystkie rodzaje biżuterii, co pozwala osobom poszukującym oryginalnych ozdób i dodatków z większą przyjemnością nosić nie cieszącą się wcześniej u nich zbyt dużym uznaniem biżuterię. Mogą być to kolczyki, naszyjniki i przywieszki, bransoletki, a nawet pierścionki zaręczynowe i obrączki. Szczególnie ostatni rodzaj biżuterii zasługuje na uwagę. Panowie na co dzień rzadko noszą biżuterię, a ozdoba na palcu jest dla nich nowością, do której nie wszyscy szybko się przyzwyczajają. Czerń jest bardziej uniwersalna niż złoto żółte czy białe. Matowa powierzchnia pozbawiona połysku lepiej wpisuje się w gusta współczesnych panów. Jeżeli również kobieta ma podobne preferencje i oboje szukacie obrączek o niebanalnym designie, to czarne złoto na pewno trafi w Wasze gusta.
Czarne złoto to zarówno oryginalny design, jak też zwiększona wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Wspaniale komponuje się z połyskującymi brylantami w pierścionku zaręczynowym czy damskiej obrączce. Przy wyborze sprawdź, jaką metodą zostało pozyskane złoto, aby uniknąć utraty jego koloru.
Sprawdź ofertę pierścionków zaręczynowych na Auroria.pl
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze