Wędrówki po miejscach naznaczonych wiekami historii mają w sobie coś magicznego. Zdają się być podróżą w głąb ludzkich losów, odkrywaniem kulturowych korzeni, społecznej i indywidualnej tożsamości. Miasto postanowiło przybliżyć mieszkańcom najciekawsze z nich. W tym tygodniu, w ramach zbliżającej się nocy muzeów, prezentuje Szlak Piastowski.
Szlak Piastowski jest najstarszą w Polsce trasą historyczno-kulturową, którą turyści pragnący poznać dziedzictwo Piastów w Wielkopolsce i na Kujawach, przemierzają od 1938 roku. Jednak przez wiele dziesiątek lat Szlak ten obejmował tylko niewielką część obu tych piastowskich ziem (od Poznania przez Gniezno do Inowrocławia) i dlatego na początku drugiej dekady obecnego stulecia jego przebieg został zmodyfikowany i znacznie powiększony. Aktualnie tworzą go dwie trasy turystyczne przecinające się w Gnieźnie, z których jedna prowadzi z Lubinia do Włocławka (przez Poznań, Gniezno i Inowrocław), a druga wiedzie z Kalisza do Wągrowca (przez Konin, Gniezno i Biskupin).
W Kaliszu obiektami Szlaku są: „Kaliski gród Piastów” na Zawodziu, Katedra św. Mikołaja, Kościół OO. Franciszkanów, miejskie mury obronne i Baszta Dorotka. W nadprośniańskim grodzie zachowało się znacznie więcej śladów potwierdzających jego „piastowską” przeszłość, dlatego wyznaczono dodatkowy szlak miejski, obejmujący oprócz nich także kilka innych obiektów.
Więcej informacji można znaleźć w folderze załączonym do artykułu.
Źródło: kalisz.pl fot. UMK
Napisz komentarz
Komentarze