Parada Smoków
Trasa ciągnie się z krakowskiego Rynku aż do podnóży Wawelskiego Wzgórza. Dwudniowe świętowanie obejmuje przeróżne atrakcje w postaci zawodów, występów artystycznych czy gier zręcznościowych. Można je znaleźć na wielkim rodzinnym pikniku odbywającym się tuż przy Zamku Królewskim.
Jednak punktem kulminacyjnym całego święta jest Wielka Parada Smoków nad Wisłą. W sobotni wieczór tysiące ludzi gromadzi się na wiślanych bulwarach, aby podziwiać dziesiątki zjawiskowych kolorowych smoków unoszących się w powietrzu. Wszystkiemu towarzyszy spektakularna muzyka i pokazy świateł. Dodatkowo, wielki finał przypieczętowany jest zazwyczaj pokazem sztucznych ogni. Następnego dnia na ulicach Starego Miasta odbywa się wesoły pochód smoków, tancerzy, muzyków, rycerzy, księżniczek i ulicznych artystów zachęcających przechodniów do udziału w zabawie. Przez kilka godzin wszyscy stają się aktorami gigantycznego widowiska, które jest dowodem jakże niepowtarzalnej atmosfery Krakowa.
Wianki
Wianki to symboliczne rozpoczęcie sezonu festiwalowego w Krakowie. Organizowane jest zawsze w okolicach pierwszego dnia lata i jest to to jedna z najbardziej oczekiwanych letnich imprez w mieście. Tradycja Wianków w Krakowie istnieje w obecnej formie od 1992 roku. Oficjalna nazwa to Festiwal Muzyki, którego korzenie sięgają francuskiej tradycji Fête de la Musique. Jest to międzynarodowe święto obchodzone 21 czerwca na całym świecie. W Krakowie rozkładane są wtedy różne sceny nad Wisłą i na Rynku Głównym, na których występują najwybitniejsi polscy artyści. Podczas święta można usłyszeć muzykę każdego gatunku: od tradycyjnego folku, przez alternatywny rock, aż do światowej klasy muzykę jazzową.
Polska nazwa święta muzyki - Wianki - pochodzi od staropolskiego zwyczaju związanego z początkiem lata, kiedy to niezamężne kobiety plotły wianki i puszczały je z prądem Wisły. Dlatego też najważniejszym elementem świętowania Wianków jest oczywiście kwiecista ozdoba na głowie każdego uczestnika. Są one w tym czasie sprzedawane w całym mieście, ale nic nie zastąpi własnoręcznie wykonanego wianka, z którym będzie można się zgłosić do corocznego konkursu na najładniejszy wianek.
Festiwalowi towarzyszy szereg dodatkowych wydarzeń, takich jak warsztaty dla dzieci, spektakle teatralne, pokazy pirotechniczne i finałowy pokaz sztucznych ogni.
Krakowskie Szopki
Krakowski Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych to najważniejsza zimowa tradycja miasta. Ta unikalna sztuka, praktykowana przez mieszkańców od lat, została uznana za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości UNESCO w 2018 r.
Krakowska Szopka to nie jest zwyczajna szopka bożonarodzeniowa. Jest to niezwykle oryginalne przedstawienie sceny narodzenia Jezusa na tle historycznych, charakterystycznych budowli miasta. Charakteryzuje się bogatymi zdobieniami i szeroką paletą kolorów, co nadaje jej prawdziwie zjawiskowy wygląd. Tradycja ich konstruowania narodziła się już pod koniec XIX wieku. W tamtym czasie stolarze szukający dodatkowego dochodu w okresie Bożego Narodzenia, zaczęli robić świąteczne szopki jako dekoracje sezonowe. Bardzo szybko zyskały one popularność, a kolędnicy zaczęli je wykorzystywać jako teatry lalek.
Pierwszy konkurs krakowskich szopek bożonarodzeniowych odbył się w 1937 r. pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Już wtedy krakowskie szopki były uważane za dzieła sztuki o niezwykłej wartości narodowej. Tradycja została zawieszona na czas trwania wojny, ale przywrócono ją już w 1945 r. i do dziś odbywa się każdego roku.
W pierwszy czwartek grudnia uczestnicy spotykają się pod pomnikiem Adama Mickiewicza, aby zaprezentować swoje dzieła publiczności. Potem uroczysta procesja wyrusza pod Pałac Krzysztofory, a jury obraduje nad wyborem zwycięzców. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione szopki wystawiane są następnie w specjalnych gablotach zlokalizowanych na różnych publicznych przestrzeniach w Krakowie, gdzie pozostają aż do lutego.
Lajkonik
Lajkonik to nieodłączny symbol Krakowa, a procesja na jego cześć to najbardziej kolorowa lokalna tradycja. Już od setek lat odbywa się co roku, osiem dni po Bożym Ciele. Tradycja sięga połowy XVIII wieku, a sama procesja Lajkonika jest upamiętnieniem XIII-wieczną zwycięskiej bitwy, która miała miejsce w dzisiejszej dzielnicy Zwierzyniec. Legenda głosi, że podczas procesji Bożego Ciała na obrzeża średniowiecznego Krakowa najechali Tatarzy. Krakowianie nie mieli jakichkolwiek nadziei na wygraną i zamierzali się poddać strasznemu najeźdźcy. Tylko jeden mieszkaniec wierzył w zwycięstwo miasta i rozbudził ducha walki we wszystkich dookoła, dzięki czemu wzorowo rozprawiono się z Tatrami. Ów bohater po skończonej bitwie założył kolorową szatę pokonanego przywódcy tatarskiego i ruszył na koniu w kierunku miasta, w którym czekał na niego wiwatujący tłum krakowiaków.
Dzisiejsza parada Lajkonika podąża dokładnie tą samą trasą - z dzielnicy Zwierzyniec aż na Rynek Główny. Po drodze procesja zatrzymuje się kilka razy, np. po to by odtworzyć legendarną bitwę z Tatarami w Klasztorze Sióstr Norbertanek lub by zbierać pieniądze, tzw. “tradycyjny okup”, z różnych sklepów. Na skrzyżowaniu przy Filharmonii krakowskiej Lajkonik wykonuje symboliczny taniec z flagą. Następnie, procesja przechodzi przez Plac Wszystkich Świętych, ulicę Grodzką i triumfalnie wkracza na Rynek Główny, gdzie prezydent Krakowa wznosi oficjalny toast na cześć zwycięstwa miasta. Na koniec Lajkonik wykonuje swój popisowy taniec, tzw. ‘’urbem salutare”, czyli “salut dla miasta”.
Odkrywanie krakowskich tradycji
Jak widać, Kraków to idealne miasto na odkrywanie lokalnych tradycji o każdej porze roku. Jeżeli jednak nie uda Ci się trafić na żadną ze wspomnianych uroczystości podczas pobytu w mieście - nie martw się, możesz poznać krakowskie obyczaje w inny sposób. Samo wyjście na ulice Starego Miasta daje poczucie zetknięcia się z tradycyjnym duchem miasta, które pełne jest historycznych zabytków i krakowskich symboli. Muzeum Historyczne Krakowa posiada niezwykle obszerną ofertę oddziałów muzealnych, w których możesz poznać historię i tradycje miasta z przeróżnych perspektyw. Warto też wybrać się na folkowy wieczór z tradycyjną polską kolacją w klimatycznej karczmie pod Krakowem. Jest to niepowtarzalna okazja na zobaczenie spektakularnego występu tradycyjnych polskich tańców w wykonaniu profesjonalistów. Dodatkowo, będziesz mógł rozkoszować się wyborną 3-daniową kolacją złożoną z polskich potraw, przygotowanych przez wybitnych szefów kuchni.
Tradycyjny transport po Krakowie
Najbardziej tradycyjnym środkiem komunikacji w Krakowie jest oczywiście tramwaj. Kiedyś w mieście funkcjonowały tramwaje konne, a pierwsza linia napędzana elektrycznie pojawiła się dopiero na początku XX wieku. Dziś konne tramwaje to już historia, ale wciąż można zobaczyć pierwsze zabytkowe elektryczne pojazdy w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Warto też przejechać się krakowską dorożką, które rozstawione są na Rynku Głównych i same zapraszają przechodniów na tradycyjną przejażdżkę. Oprócz tramwajów, w mieście funkcjonują także liczne linie autobusowe oraz prywatny transport, który jest najwygodniejszą opcją przemieszczania się na dłuższe dystanse. Można także wsiąść na rower miejski lub poruszać się po mieście pieszo, co w sezonie letnim jest czystą przyjemnością.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze