Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Faktoring odwrotny – czym jest i kiedy się sprawdzi?

Faktoring odwrotny pozwala pokryć wydatki związane z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa. Przeczytaj, czym jest faktoring odwrócony i dowiedz się, czym różni się on od kredytu i pożyczki dla firm. Czy bardziej opłaca się faktoring odwrotny, czy pożyczka na rozwój biznesu? Zapraszamy do lektury!
Faktoring odwrotny – czym jest i kiedy się sprawdzi?

Faktoring odwrotny – definicja

Faktoring odwrotny to przeciwieństwo faktoringu klasycznego i jedna z form finansowania firmowych wydatków. Do jego najważniejszych zalet można zaliczyć to, że pozwala on zachować płynność finansową i utrzymać się na rynku, co dla wielu początkujących przedsiębiorców jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza w pierwszych latach prowadzenia działalności. Ponadto, faktoring odwrócony wzmacnia wizerunek firmy jako rzetelnego i godnego zaufania kontrahenta, z którym warto współpracować. Co ważne, faktoring odwrócony jest usługą skierowaną nie do sprzedawców (jak faktoring klasyczny), a do kupujących. To odpowiedź rynku i sektora usług finansowych na konieczność natychmiastowego uregulowania niektórych płatności. Faktoring odwrotny jest nieco zbliżony do kredytu obrotowego, nie są to jednak pojęcia tożsame.

Faktoring odwrotny w praktyce

Wyobraź sobie, że prowadzisz kawiarnię i sprzedajesz jedynie dwa gatunki bardzo dobrej i niedostępnej w innych lokalach kawy. Te gatunki kawy dostarcza Ci dwóch różnych dostawców i każdy z nich chciałby zapłatę za swój produkt otrzymać od razu. Nie możesz sobie pozwolić na utratę żadnego z tych partnerów biznesowych, jednak nie stać Cię również na to, by od razu zapłacić im gotówką. Może się także zdarzyć, że masz wprawdzie określoną pulę „wolnych środków”, lecz kawa, którą chcesz kupić, kosztuje więcej niż to, czym dysponujesz. Ty chciałbyś zamówić tyle kawy, ile potrzebujesz (choć nie masz na to środków), zaś dostawca pieniądze za przekazany Ci towar chce dostać od razu i nie zgadza się poczekać na to aż będziesz wypłacalny. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest właśnie faktoring odwrotny.

W omówionym przypadku Ty korzystając z usług firmy faktoringowej, zamawiasz tyle kawy, ile potrzebujesz, nawet jeśli przekracza to Twój budżet. Na mocy zawartej umowy, faktor płaci Twoim dostawcom od razu, dzięki czemu Ty możesz korzystać z otrzymanych produktów. Środki, które firma faktoringowa za Ciebie „założyła” zwracasz jej (wraz z odsetkami) z uzgodnionym z nią w umowie terminie. Tym sposobem zadowolona jest każda ze stron tej transakcji: Ty, bo nie masz opóźnień ani w płatnościach, ani w funkcjonowaniu swojego biznesu, dostawcy, bo otrzymali zapłatę od razu i firma faktoringowa, która również na tym zarobi.

Faktoring odwrotny – koszty

Zastanawiając się nad tym, ile kosztuje faktoring odwrotny, warto być świadomym tego, że związane z nim opłaty nie różnią się od tych „wpisanych” w klasyczny faktoring. Do tych najczęściej spotkanych możemy zaliczyć prowizję, odsetki i jednorazową opłatę przygotowawczą.

Faktoring odwrotny przeznaczony jest dla praktycznie każdego przedsiębiorstwa, rodzaj prowadzonej działalności nie ma bowiem żadnego wpływu na to, czy będziemy mogli skorzystać z usług firmy faktoringowej. To, czy zdecyduje się ona pokryć nasze wydatki, zależy od ilości naszych zobowiązań, kondycji finansowej firmy i jej stażu.

Faktoring odwrotny polecany jest zwłaszcza firmom, które mają stałych dostawców i regularnie korzystają z ich usług. Jeśli większości płatności musimy dokonać gotówką i to jeszcze przed wskazanym na fakturze terminie, to faktoring odwrotny może okazać się opłacalnym rozwiązaniem. Nim jednak uznamy, że faktoring to „strzał w dziesiątkę” uważnie policzmy wszystkie, związane z nim koszty. Zastanówmy się nad tym, na co dokładnie potrzebujemy środków finansowych i które z tych wydatków są pilne, a które możemy „odłożyć na później”. Odpowiedzmy sobie także na pytanie, czy skorzystanie z usług firmy faktoringowej rozwiąże trudności, z którymi aktualnie się zmagamy. Jeśli potrzebujemy jednorazowego wsparcia finansowego i chcemy mieć elastyczność zarówno w odniesieniu do kwoty, o którą się ubiegamy, jak i do okresu kredytowania, to korzystniejszym rozwiązaniem może być dla nas pożyczka dla firm bez historii.

Pożyczka dla firm a faktoring odwrotny

Chociaż sam faktoring odwrotny również jest swego rodzaju pożyczką, to nie zawsze stanowi on najlepszy sposób zewnętrznego finansowania. Kiedy lepiej niż faktoring odwrócony sprawdzi się pożyczka dla firm? Pożyczka dla małych firm to dobre rozwiązanie np. wtedy, gdy pieniędzy potrzebujemy „na już”. Ponadto, pochodzące z pożyczki środki możemy przeznaczyć na dowolny cel tj. na opłacanie ZUS, na rozwój firmy, czy też na pokrycie bieżących wydatków i opłacenie tych najpilniejszych faktur.

Co więcej, firmy faktoringowe pobierają określone opłaty za sam fakt korzystania z ich usług. Wprawdzie pożyczka dla firm na oświadczenie również nie jest darmowym wsparciem finansowym, zapewnia nam jednak o wiele większą elastyczność w kwestii dysponowania przyznanymi pieniędzmi. Przewagą pożyczki pozabankowej dla firm nad faktoringiem odwróconym jest także i to, że możemy wziąć ją nawet na 36 miesięcy. Trudno wyobrazić sobie tak długi okres kredytowania w przypadku jakiejkolwiek firmy faktoringowej – podkreślają specjaliści z firmy pożyczkowej Aasa udzielającej wsparcia osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą.

Ostatnia kwestia, którą warto poruszyć to dostępność obu instrumentów zewnętrznego finansowania. Pożyczki inwestycyjne dla firm to minimum formalności i możliwość uzyskania zastrzyku gotówki już od pierwszego dnia działalności. Błyskawiczna decyzja kredytowa i załatwienie wszystkich formalności online, sprawiają, że jest to chętnie wybierany produkt finansowy. Ponadto, jak już wspomnieliśmy, pożyczka dla firm może zostać nam przyznana nawet wtedy, gdy dopiero stawiamy swoje pierwsze kroki na rynku. W przypadku faktoringu zazwyczaj nie byłoby to możliwe, bowiem firmy faktoringowe niechętnie finansują przedsięwzięcia początkujących przedsiębiorców. Podkreślmy również, że ubiegając się o pożyczkę na rozwój działalności sami decydujemy o tym, jakiej kwoty potrzebujemy. Jeśli zdecydujemy się na faktoring, to ile naszych zobowiązań zgodzi się pokryć zewnętrzna firma będzie zależało od jej analizy (m.in. od tego jak oceni kondycję finansową przedsiębiorstwa), nie zaś od naszych rzeczywistych potrzeb. Może się zatem zdarzyć, że mimo skorzystania z usług firmy faktoringowej (i poniesienia związanych z tym kosztów) część naszych zaległości pozostanie nieuregulowana.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama