Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalisz. Poznaj i odkryj na nowo - szlakiem kaliskiego podróżnika ZDJĘCIA

Miasto zaprasza na kolejny spacer w ramach cyklu „Kalisz. Poznaj i odkryj na nowo”. Tym razem szlakiem kaliskiego podróżnika Stefana Szolca-Rogozińskiego.
Kalisz. Poznaj i odkryj na nowo - szlakiem kaliskiego podróżnika ZDJĘCIA

Stefan Szolc-Rogoziński (1861-1896) - kaliszanin, żeglarz, podróżnik, odkrywca i pierwszy badacz Kamerunu. Jego pochodzenie i on sam jest znakomitym odzwierciedleniem wielokulturowości Kalisza – ojciec Ludwik Scholtz miał niemieckie korzenie. Matka – Malwina z Rogozińskich była Polką. Ich syn czując się Polakiem, spolszczył nazwisko ojca i dodał doń panieńskie nazwisko matki.
Obchody Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego w Kaliszu, ustanowione przez Radę Miejską Kalisza odbyły się w 2017 r. Dzięki popularyzacji wiedzy o słynnym podróżniku, jego wyprawie badawczej do Afryki, kaliszanie mogli zgłębić wiedzę o największych polskich osiągnięciach podróżniczych, odkrywczych i naukowych w czasie rozbiorów. Urodzony 159 lat temu w Kaliszu podróżnik, wzbudził olbrzymie zainteresowanie z powodu swoich śmiałych planów ˗ wystarczy wspomnieć, że orędownikami jego sprawy byli m. in. Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. Zadbał o naukowe podstawy ekspedycji, której osiągnięcia w dziedzinie geografii, językoznawstwa, meteorologii czy etnografii są do dzisiaj znaczące, a przywiezione przez niego eksponaty zapoczątkowały kolekcje muzealne z Czarnego Lądu w Polsce.

Spacer zaczniemy od miejsca urodzin Stefana Szolca-Rogozińskiego, przy ul. Niecałej 2. W 2014 roku, na elewacji kamienicy, w której urodził się wielki podróżnik, organizatorzy Święta Ulicy Niecałej ufundowali tablicę pamiątkową z napisem: „ W tym miejscu 14 kwietnia 1861 roku urodził się Stefan Szolc-Rogoziński Podróżnik Odkrywca Patriota”. Wizerunek wybitnego odkrywcy możemy oglądać również na ścianie mieszczańskiej kamienicy z podcieniami przy Głównym Rynku w Kaliszu. Cztery kamienne medaliony, zaprojektowane i wykonane przez artystę Wiesława Andrzeja Oziminę zdobią ją od 1978 roku. Medaliony przedstawiają portrety rzeźbiarskie wybitnych postaci związanych z Kaliszem: Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Stefana Szolca-Rogozińskiego i Marii Dąbrowskiej, które jak głosi towarzyszący im napis: „Sławią nasz gród”.

Trwałym śladem obchodów Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego jest ławeczka-pomnik, usytuowana nieopodal mostu Kamiennego. Przedstawia podróżnika, który przysiadł na rozłożonej mapie i zadumany spogląda na kontury kontynentów, wskazując Afrykę. Tu można usiąść obok postaci podróżnika, odpocząć, zrobić pamiątkową fotografię i napawać się widokiem Złotego Rogu.
Kolejnym punktem naszego spaceru będzie Cmentarz Ewangelicki przy ulicy Harcerskiej. W otoczeniu zabytkowego grobowca rodziny Repphanów ˗ przodków Stefana Szolca-Rogozińskiego, została położona pamiątkowa tablica z piaskowca. Umieszczono na niej napis informujący o tym, że w kaplicy spoczywają rodzice podróżnika, Ludwik Scholtz oraz Malwina z Rogozińskich, a także o tym, że Stefan Szolc-Rogoziński zmarł i został pochowany w Paryżu.

Dla upamiętnienia "młodego kaliskiego Indiany Jonesa", na rynku wydawniczym pojawiły się kolejne pozycje popularyzujące postać podróżnika: wydanie drugie, uzupełnione, monografii S. Szolca-Rogozińskiego, autorstwa Michała Jarneckiego, biografię Klemensa Tomczeka tego samego autora, wydaną w Ostrowie Wlkp., a także beletrystyczną opowieść o wyprawie „Kierunek Afryka. Niebanalna historia Stefana Szolca-Rogozińskiego” Macieja Klósaka i Dariusza Skonieczki.

Miasto wydało także komiks w języku polskim i angielskim, opowiadający historię wyprawy sprzed 135 lat i dzieje podążającej jej śladem ekspedycji, zorganizowanej przez Macieja Klósaka. Rysunki wykonał Adam Polkowski. Autorami scenariusza są: Adam Polkowski, Maciej Klósak, Dariusz Skonieczko, Przemysław Kaczmarek. Do szkół trafiły płyty DVD z filmem popularyzującym wyprawę S. Szolca-Rogozińskiego i ekspedycję „Vivat Polonia” 2016. Z myślą o kolekcjonerach znaczków turystycznych wydano drewniany znaczek z portretem S. Szolca-Rogozińskiego. Dla wszystkich miłośników wędrówek po mieście i rozwiązywania zagadek, dr Piotr Sobolewski ułożył, a Miasto wydało, quest „Stefan Szolc-Rogoziński. Kaliski odkrywca”.

Więcej informacji pod poniższymi linkami:
https://www.kalisz.pl/dla-mieszkanca/obchody-rocznicowe/rok-2017---rokiem-stefana-szolca-rogozinskiego
https://www.kalisz.pl/dla-turysty/zabytki/-stefan-szolc-rogozinski-,141

kalisz.pl, fot.  WKST


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/