Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Wanna do małej łazienki – czym kierować się przy zakupie?

Mała łazienka nie wymusza rezygnacji z wanny, nawet jeżeli miejsca jest wyjątkowo mało, zależy nam na funkcjonalności wnętrza i swobodzie poruszania. Wanny występują w wielu rozmiarach, mają też różne kształty, a czasami mogą spełniać więcej, niż jedną funkcję. Są modele, które przeznaczone są szczególnie do małych łazienek. To alternatywy dla kabin prysznicowych, z którymi najczęściej kojarzymy małe pomieszczenia.
Wanna do małej łazienki – czym kierować się przy zakupie?

Wanna o mniejszych wymiarach

Przy wyborze wanny do małej łazienki kluczową rolę odgrywają jej wymiary. Bardzo ważne jest to, aby znać dokładne wymiary pomieszczenia, a także zaplanować wcześniej rozmieszczenie wszystkich sprzętów i mebli. Standardowe wanny mają długość ok. 140 cm. Producenci dla małych łazienek przygotowali jednak propozycje wanien krótszych, które mają ok. 100 cm. Niektóre przypominają klasyczny brodzik tylko z wyższymi bokami. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na większą wannę, a chciałbyś się w niej odprężyć i zrelaksować, dobrym wyborem będzie mała wanna z siedziskiem, która pomimo niewielkich rozmiarów zapewnia komfort podczas nieco dłuższych kąpieli.

Wanna o niestandardowym kształcie

Klasyką gatunku jest wanna prostokątna. Ze stylem minionych epok kojarzymy wannę wolnostojącą, o zaokrąglonym kształcie. Wśród nowoczesnych rozwiązań są natomiast wanny asymetryczne, o nietypowych kształtach. Tego typu wanny mają różnej długości krawędzie. To sprawia, że mogą być w górnej strefie szersze lub węższe, niż w strefie nóg. Są modele o zaokrąglonych formach, jak też bardziej kwadratowe. Dzięki takim niestandardowym kształtom można je wkomponować w małe łazienki, oszczędzając miejsca na inne elementy wyposażenia wnętrza, np. szafkę czy umywalkę.

Z dodatkową funkcją

Przy aranżacji małej łazienki istotna jest umiejętność łączenia poszczególnych elementów wyposażenia, tworząc jedno wielofunkcyjne. Wannę możesz wyposażyć dodatkowo w parawan, dzięki czemu w Twojej łazience będzie zarówno wanna do relaksu i prysznic do szybkiej kąpieli. Ciekawym i nadal mało popularnym rozwiązaniem jest montaż umywalki nad wanną. To opcja, która dotyczy wanien asymetrycznych. Krótszy bok sprawia, że wanna jest węższa, a więc mocując nad nią umywalkę, będziemy mieć do niej łatwy dostęp.

Zabudowa wanny

W małej łazience istotna jest najmniejsza przestrzeń, dobrze wykorzystana i zaplanowana. Wybierając wannę do zabudowy, zdecyduj się też na obudowę w postaci panelu meblowego. Jest to obudowa z praktycznymi zamykanymi szafkami, które możesz przeznaczyć na środki czystości, kosmetyki czy inne akcesoria łazienkowe. Nad wanną mogą znaleźć się dodatkowe półki, jeżeli to możliwe, niech będą wbudowane w ścianę. Zastanów się nad narożnymi organizerami na kosmetyki oraz lustrem nad wanną, które optycznie powiększy wnętrze.

Strefę wanny warto też obudować płytkami ceramicznymi, co jest związane ze skuteczną ochroną przed wilgocią. To również dodatkowa dekoracja wnętrza i bardzo dobry sposób na wyraźne wydzielenie strefy kąpielowej. Do niedawna obudowy z płytek były bardzo popularne, dzisiaj można wybierać też spośród innych wariantów, jak np., obudowa akrylowa.

Wanna w małej łazience powinna maksymalnie wypełniać przestrzeń, którą zajmuje. Oznacza to, że wykorzystujemy również miejsca na ścianach. Wybieramy taki rozmiar, który nie pozbawi nas miejsca przeznaczonego na inne meble i sprzęty. Korzystamy z rozwiązań nietypowych, stwarzających więcej możliwości aranżacyjnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama