Zeszłoroczny egzamin ósmoklasisty odbywał się w cieniu strajku nauczycieli, tegoroczny w cieniu pandemii koronawirusa i w reżimie sanitarnym. Uczniowie mieli 120 minut na rozwiązanie 22 zadań, w tym kilku dotyczących "Quo vadis" i napisanie przemówienia lub opowiadania:
- Napisz przemówienie skierowane do koleżanek i kolegów, w którym przekonasz słuchaczy, że książki mogą być źródłem mądrości. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego i wykaż, że ich przeczytanie może uczynić czytelnika mądrzejszym.
- Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który podczas spotkania nauczył Cię czegoś ważnego. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.
Wypracowanie było punktowane najwyżej - ósmoklasiści mogli za nie otrzymać 40% wszystkich punktów.
Pierwsze zadania, które rozwiązywali uczniowie, dotyczyły natomiast "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Musieli m.in. ułożyć chronologicznie opisane w powieści wydarzenia i obronić tezę, że Petroniusz był dobrym mówcą.
Jak przyznali absolwenci SP14, z którymi dziś rozmawialiśmy nie spodziewali się „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
Do egzaminu z języka polskiego przystąpiło dziś 930 uczniów kaliskich szkół. Jutro czeka ich matematyka, a w czwartek język obcy nowożytny.
KB, MIK, fot. KB, wideo: Telewizja Kalisz
Napisz komentarz
Komentarze