Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Obłoki srebrzyste. Minionej nocy podziwialiśmy niezwykłe zjawisko na niebie ZDJĘCIA

Rzadkie zjawisko mogliśmy obserwować we wtorek 16 czerwca wieczorem. Na niebie pojawiły się obłoki srebrzyste, znane też jako polarne chmury mezosferyczne. To najwyższe chmury w atmosferze Ziemi.
Obłoki srebrzyste. Minionej nocy podziwialiśmy niezwykłe zjawisko na niebie ZDJĘCIA

To, co mogliśmy zaobserwować wczorajszej nocy nie jest częstym widokiem. Takie chmury zwykle możemy dostrzec w półmroku, przy zmierzchu lub o świcie. To najwyższe chmury obserwowane z Ziemi.- Obłoki srebrzyste to jest to, na co tak naprawdę wszyscy miłośnicy astronomii wyczekują w czerwcu, w czasie czerwcowych nocy. Teraz słońce chowa się tak płytko pod horyzont, że ta noc się dobrze nie zacznie, a już się kończy – mówi Karol Wójcicki, twórca profilu na fb „Z głową w gwiazdach” – Zmierzch płynnie przechodzi w świt. Dzięki temu możemy obserwować zjawisko, jakim są obłoki srebrzyste, czyli najwyższe znane ludzkości chmury. Te chmury mają taką kosmiczną genezę, bo to jest w końcu opadający do atmosfery pył kosmiczny, który ulega oblodzeniu, drobinki materii wpadające do ziemskiej atmosfery, na których te srebrzyste obłoki się tworzą.

Obłoków srebrzystych można wypatrywać najczęściej późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

Karolina Bazan, fot: Karol Wójcicki „Z głową w gwiazdach”, czytelnicy portalu faktykaliskie.pl, KB


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama