Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Kalisz. Poznaj i odkryj na nowo". Szlakiem Muzycznego Kalisza ZDJĘCIA

W ten weekend Miasto zachęca mieszkańców do wędrówki „Szlakiem Muzycznego Kalisza”. Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu "Kalisz. Poznaj i odkryj na nowo".
"Kalisz. Poznaj i odkryj na nowo". Szlakiem Muzycznego Kalisza ZDJĘCIA

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

Kalisz nazywany jest muzycznym miastem nie tylko z powodu istniejącej tu od 1878 roku Fabryki Fortepianów i Pianin Arnolda Fibigera, wspaniałych tradycji Kaliskich Towarzystw Muzycznych, z których wywodzą się z powodzeniem działające: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia oraz Filharmonia Kaliska. Wielkiego splendoru Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej dodała prestiżowa nagroda Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za płytę Night in Calisia (2012), stawiając ją wśród takich laureatów jak, m in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej.

W Kaliszu odbywa się wiele festiwali, koncertów i wydarzeń muzycznych organizowanych przez instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz prywatne szkoły muzyczne. Warto wymienić spośród nich te z wieloletnimi tradycjami jak Festiwal Pianistów Jazzowych, Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”, Kaliskie Forum Organowe, „Sacrosong”. Kalisz to także rodzinne miasto wielu znanych muzyków instrumentalistów, czy wokalistów, którzy z wielkim powodzeniem realizują swoją zawodową pasję nie tylko na polskich scenach.

Idąc śladami muzycznych tradycji, pamiętać należy o kompozytorach, dla których Kalisz był rodzinnym miastem.

Henryk Melcer (ur. 25 lipca 1869 – zm.18 kwietnia 1928) patron Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kaliszu, mimo że nie urodził się tu, gdyż na czas porodu jago matka Bronisława Bochenek wyjechała do posiadłości swoich rodziców w Marcelinie pod Warszawą, jest kaliszaninem. Wyróżniony złotem medalem absolwent Męskiego Gimnazjum Klasycznego w Kaliszu, studiował matematykę w Warszawie i w Wiedniu, później grę na fortepianie w Instytucie Muzycznym w Warszawie oraz kompozycję u Zygmunta Noskowskiego. Utalentowany kompozytor, wielokrotnie nagradzany na konkursach kompozytorskich, wirtuoz fortepianu, zasłynął tym, iż pełniąc funkcję dyrektora warszawskiego konserwatorium, podniósł jego rangę i poziom poprzez wprowadzenie wielu reform w nauczaniu, stawiając wysokie wymagania artystyczne uczniom i nauczycielom. Na wspaniałą karierę Henryka Melcera miał ogromny wpływ jego ojciec Karol, zasłużony kaliszanin, muzyk, nauczyciel muzyki, animator życia kulturalnego, działacz Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego, burmistrz miasta. W tym czasie, w Kaliszu działało kilka zakładów produkujących fortepiany i pianina, co mogło mieć wpływ na ożywienie życia muzycznego miasta. Dużym zainteresowaniem wśród kaliszan cieszyły się kameralne spotkania z muzyką, podczas których wykonawcami była m. in. rodzina Melcerów, tworząca znakomity kwartet.

Aby podkreślić swoją polskość i patriotyzm, Henryk Melcer przyjął drugi człon nazwiska – Szczawiński po swojej żonie Helenie.

Filharmonia Kaliska

Kolejny kompozytor wywodzący się z ziemi kaliskiej, to urodzony w Szczypiornie - obecnie dzielnicy Kalisza, Roman Statkowski (ur. 24 grdnia1859 – zm. 12 listopada1925). Studiował harmonię, kontrapunkt i kompozycję u Władysława Żeleńskiego w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Tu został profesorem i wykładowcą kompozycji (jako następca Zygmunta Noskowskiego), a także historii muzyki, dykcji oraz instrumentacji. Pełnił później funkcję zastępcy dyrektora tej instytucji. W swoich kompozycjach często nawiązywał do polskich tańców narodowych. Twórczość Statkowskiewgo cechuje przejrzysta forma, ciekawa melodyka i faktura a także liryka oraz kolorystyka nawiązująca do dzieł Fryderyka Chopina. Warto wspomnieć, iż Kazimierz Wiłkomirski, również związany z Kaliszem, był studentem kompozycji u Romana Statkowskigo.

Wspomniany wcześniej Zygmunt Noskowski, z honorami goszczony w Kaliszu w 1904 roku na zaproszenie Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego, jako najznakomitszy wówczas polski kompozytor, ma również związki z Kaliszem. Jest bowiem autorem muzyki do „Śpiewnika dla dzieci”, do którego teksty napisała Maria Konopnicka. Zygmunt Noskowski najwyraźniej był zadowolony z pięknego przyjęcia w grodzie nad Prosną, gdyż pozostawił po sobie autograf* z toastem na cześć Kalisza i Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego. Autograf stanowi obecnie cenną pamiątką tego wydarzenia.

Park w Szczypiornie

Podążając szlakiem związanym z kompozytorami rodem z Kalisza, warto odwiedzić dawną siedzibę Towarzystwa Przyjaciół Muzyki, późniejszego Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego – budynek Państwowej Szkoły Muzycznej przy fontannie Noce i Dnie, dawną Fabrykę Fortepianów i Pianin Alfreda Fibigera, obecnie Hotel Hampton by Hilton przy ul. Chopina, siedzibę Filharmonii Kaliskiej w dawnym Foluszu, przy alei Wolności, w urokliwym miejscu nad Prosną oraz park dworski w Szczypiornie, skąd wywodzi się Roman Statkowski.

*Autograf Z. Noskowskiego – na podstawie regionalnego miesięcznika społeczno-kulturalnego Kalisia nr 4/1993 i 5/1994

https://www.kalisz.pl/dla-turysty/zabytki/ludzie/rodzina-fibigerow,912

https://www.kalisz.pl/dla-turysty/zabytki/ludzie/rodzina-wilkomirskich,948

kalisz.pl, fot. Joanna Kempa, Tomasz Cieślak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/