Brak apetytu – mechanizm powstawania?
Łaknienie jest to naturalny odruch fizjologiczny, mający na celu zapewnienie stałego dowozu energii do utrzymania prawidłowej pracy organizmu. Składniki pokarmowe przyjmowane w posiłkach, powinny być elementem zbilansowanej diety bogatej w zdrowe źródła białka, tłuszczy i węglowodanów oraz witaminy i minerały. Pokrycie dziennego zapotrzebowania energetycznego to nie tylko podtrzymanie funkcji życiowych ustroju, ale przede wszystkim dostarczenie paliwa dla pracy mózgu i mięśni oraz zabezpieczenie procesu regeneracji i odbudowy tkanek.
Braki apetytu związane są z powstaniem nieprawidłowości w działaniu ośrodka głodu i sytości. Zaburzenia łaknienia mogą mieć podłoże hormonalne związane z nieprawidłową reakcję ze strony cholecystokininy, oreksyny, greliny i leptyny oraz neurotransmiterów.
Brak apetytu jest bardzo często objawem towarzyszącym różnym schorzeniom zarówno układu immunologicznego, nerwowego, czy też pokarmowego. Ograniczenie łaknienia najczęściej dotyczy dzieci i osób starszych.
Brak apetytu – przyczyny
Brak apetytu może mieć odmienne podłoże, a przyczyny mogą różnić się w zależności od indywidualnego przypadku.
Najczęstsze przyczyny utraty apetytu, u podłoża których nie leży żadna z chorób, a błędy lub niewłaściwe wybory jedzeniowe:
- Niewłaściwy sposób przygotowywania i warunki spożywania posiłków będzie miał ogromny wpływ na łaknienie. Problematyczna sytuacja występuje, kiedy potrawy są niesmaczne, niedoprawione, podawane w niewłaściwej temperaturze. Warto podkreślić, że posiłek powinien być spożywany w spokoju i skupieniu oraz najlepiej w wygodnej, siedzącej pozycji.
- Zmuszanie do spożywania posiłków jest bardzo częstym błędem popełnianym przez rodziców i opiekunów, który w dłuższej perspektywie czasu może skutkować utratą apetytu, gdyż wszystkie czynności związane ze spożywaniem pokarmu powodują stres.
- Symptomy ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, ból brzucha, torsje wywołane najczęściej zatruciem pokarmowym są jedną z przyczyn utraty apetytu ze względu na tymczasową dysfunkcję żołądka.
Brak apetytu, jako objaw choroby
W sytuacji, kiedy brak apetytu może mieć podłoże zdrowotne i być jednym z objawów schorzenia należy zasięgnąć fachowej porady lekarza. Następstwem braku apetytu jest niedożywienie organizmu, co może prowadzić do anemii i innych poważnych chorób.
Choroby, którym towarzyszy brak apetytu:
- Infekcje bakteryjne lub wirusowe, których przebieg zaburza procesy przyjmowania, trawienia i wchłaniania pokarmów. Z drugiej strony walczący z infekcją organizm potrzebuje wsparcia do walki z chorobą. Warto sięgnąć wówczas o preparaty na bazie naturalnych substancji takich jak pelargonia afrykańska, jeżówka purpurowa, czy aloes drzewiasty.
- Alergie pokarmowe mogą być powodem utraty apetytu, szczególnie kiedy towarzyszą objawy ze strony żołądka lub jelit.
- Zakażenia pasożytnicze układu pokarmowego mogą mieć wpływ na brak apetytu.
- Jadłowstręt psychiczny (Anorexia nervosa) to choroba o podłożu psychicznym, objawiająca się niechęcią do przyjmowania pokarmu. W skrajnych przypadkach prowadzi do wyniszczenia organizmu, przy drastycznej utracie masy ciała, a nawet zgonu.
- Depresja, również choroba o podłożu psychicznym, w której obok obniżonego nastroju, towarzyszy utrata apetytu.
- Stres w wydaniu przewlekłym będzie miał wpływ na utratę apetytu. Wydzielane w sytuacjach stresowych adrenalina, noradrenalina i kortyzol obniżają łaknienie.
W celu wyeliminowania zaburzenia, jakim jest brak apetytu, w pierwszej kolejności należy znaleźć przyczynę, która ma bezpośrednie lub pośrednie przełożenie na brak łaknienia. W trudnych przypadkach należy skorzystać z pomocy lekarza, dietetyka lub psychologa.
Więcej ciekawych porad na stronie: Bioaronsystem.pl
artykuł partnera
Napisz komentarz
Komentarze