Na wodach Zatoki Gdańskiej. Szturwał po pierwszym w sezonie starcie (ZDJĘCIA)

Cztery medalowe pozycje zajęli reprezentanci UJKS Szturwał Kalisz w ogólnopolskich regatach o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Dla podopiecznych Moniki Niewiadomskiej i Piotra Nowackiego była to pierwsza w tym sezonie okazja do sprawdzenia się na tle żeglarzy z całego kraju.

W regatach wzięło udział blisko 100 zawodników z czołowych polskich klubów. Uczniowski Jacht Klub Sportowy Szturwał Kalisz wystawił liczną, bo aż 19-osobową reprezentację, która udała się do Gdańska po blisko dwutygodniowym zgrupowaniu w Pucku. Z północy Polski podopieczni Moniki Niewiadomskiej i Piotra Nowackiego przywieźli nie tylko cztery medale, ale też spory bagaż doświadczenia i wiedzy, które pomogą w jeszcze lepszym przygotowaniu do docelowych w sezonie imprez.

W rywalizacji na wodach Zatoki Gdańskiej kaliszanie plasowali się na podium praktycznie wszystkich kategorii wiekowych, w których startowali. W gronie dziewczynek do lat 12 trzecie miejsce zajęła Julia Przybył, natomiast jej klubowe koleżanki – Anna Walkowiak i Hanna Wojcieszak – ukończyły zmagania odpowiednio na piątej i dziewiątej pozycji. W kategorii chłopców w tej grupie wiekowej najlepiej spisali się Jeremiasz Przybył (5. miejsce) oraz Wojciech Jaśkiewicz (8. miejsce). Pozostali reprezentanci Szturwału znaleźli się w drugiej dziesiątce stawki, a byli to Ksawier Jesion, Bartek Nowak, Aleks Ciesielski, Nikodem Bajan i Julian Mielcarek.

W kategorii do lat 13 doskonałe drugie miejsce zajął Szymon Cieślak, ósmy był z kolei Mikołaj Kociński. W gronie 14-latek znakomity występ zanotowała Maria Rudowicz, która wygrała rywalizację. Tuż za podium uplasowała się Gabriela Rudyk. Ich rówieśnicy też mogli być zadowoleni ze swoich startów. Drugą lokatę zajął bowiem Tymon Cajdler, a ósmy był Jan Siepracki. W drugiej dziesiątce plasowali się natomiast Krystian Jesion i Mateusz Kaczmarek.

Najstarszą reprezentantką Szturwału podczas zmagań w Gdańsku była Wiktoria Wojciechowska. Rywalizująca w kategorii do lat 16 zawodniczka zakończyła regaty na ósmym miejscu.

– W tym sezonie była to dopiero pierwsza konfrontacja z zawodnikami z Polski, ponieważ z uwagi na COVID-19 wiele regat zostało odwołanych. Jako trenerzy mamy wiedzę, nad czym jeszcze należy pracować na najbliższych zgrupowaniach, aby wyniki były coraz lepsze – podsumowała trenerka UJKS Szturwał, Monika Niewiadomska.

Na kolejne ogólnopolskie regaty kaliscy żeglarze wybiorą się pod koniec lipca do Pucka.