Złoto-srebrny chód. Kaliszanki najlepszymi młodziczkami w kraju

Zawodniczki UKS 12 Kalisz zdominowały rywalizację w chodzie sportowym podczas Mistrzostw Polski do lat 16 w lekkiej atletyce. W Słupsku tytuł najlepszej w kraju młodziczki wywalczyła Emilia Wiśniewska, a po srebro sięgnęła Paulina Tomaszewska.

Obie podopieczne trenera Pawła Wiśniewskiego zajmują czołowe lokaty na krajowych listach w swojej kategorii wiekowej, dlatego też podczas czempionatu w Słupsku były głównymi kandydatkami do podium. Zagrozić im mogła jedynie Martyna Luchcińska (MKS Hermes Gryfino), która legitymowała się minimalnie lepszym czasem od Pauliny Tomaszewskiej, ale ustępowała z kolei Emilii Wiśniewskiej, najszybszej w tym roku młodziczce w Polsce w chodzie na 3 km. W niedzielnym starcie lekkoatletka z Gryfina nie dała jednak rady kaliszankom, które od początku narzuciły mocne tempo i między sobą rozegrały walkę o złoto. Ostatecznie pierwsza była Wiśniewska (15:21.20), do której Tomaszewska straciła niespełna 10 sekund, bijąc życiówkę, która aktualnie wynosi 15:31.06. Trzecia na mecie Luchcińska uzyskała czas 15:59.27.

– Walka o medale w chodzie miała rozegrać się między trzema zawodniczkami, tymczasem cały chód toczył się pod dyktando kaliskich zawodniczek. Praktycznie od początku dystansu mocne tempo narzuciła Wiśniewska i tylko Tomaszewska dotrzymała jej kroku. Walka o złoto rozegrała się na ostatnim okrążeniu, gdzie Wiśniewska znacznie przyspieszyła i minęła linię mety z około 10-sekundową przewagą nad klubową koleżanką – relacjonuje trener UKS 12, Paweł Wiśniewski. Ogromnego sukcesu osobiście gratulował kaliszankom 4-krotny mistrz olimpijski w chodzie, Robert Korzeniowski.

W konkurencjach biegowych czempionatu młodzików startowały dwie podopieczne trenera Wiśniewskiego. W swojej serii na 600 metrów Julia Goździewicz zajęła ósme miejsce (1:44.34), a ostatecznie została sklasyfikowana na 24. lokacie. Z kolei siódma w biegu eliminacyjnym na 1000 metrów była Klaudia Antkowiak, a uzyskany przez nią czas – 3:30.05 – był 27. wynikiem tej konkurencji.

W rzucie dyskiem doskonałe czwarte miejsce zajęła Zuzanna Duster, która debiutowała w imprezie tej rangi. O szczegółach udanego występu podopiecznej Marcina Małeckiego poinformujemy niebawem.

Dodajmy, że w klasyfikacji medalowej UKS 12 Kalisz zajął wysoką 10. lokatę. Na podium w Słupsku stawali reprezentanci 65 klubów z całego kraju.