Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020 to nowe środki, ale także nowe narzędzia. Jednym z nich są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, w skrócie nazywane ZIT-ami. Dzięki nim miasta i powiązane z nimi gminy otrzymają pieniądze na inwestycje, które skutecznie rozwiną cały region. Aglomeracja kalisko-ostrowska w ramach ZIT-ów otrzyma 300 mln złotych. - Poprzednie władze miasta przygotowały bardzo dobry projekt ZIT aglomeracji kalisko-ostrowskiej. W tej chwili po stronie nowego samorządu będzie uzupełnienie tego projektu o wskaźniki, które narzuciła Komisja Europejska – mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Od lewej: Mariusz Witczak, Marzena Wodzińska i Dariusz Grodziński
Wskaźniki mają pokazywać efektywność zaplanowanych inwestycji. - Przykładowo jeżeli zakupimy autobusy, to będziemy musieli pokazać ,jaki efekt te autobusy przyniosą i dla ochrony Środowiska, i dla rozładowania komunikacji miejskiej. To samo będzie ze ścieżkami rowerowymi czy innymi inwestycjami – dodaje Wodzińska.
Projekt rozwoju Kalisza w ramach ZIT-ów opiera się na 5 kluczowych sprawach. – Pierwsza to transport publiczny, w którym chcemy zakupić tabor nowoczesnych, ekologicznych, komfortowych autobusów, a wymieniając infrastrukturę przystankową, zamontować system dynamicznej informacji pasażerskiej – wyjaśnia Dariusz Grodziński, radny PO. Kolejne ważne cele to: uregulowanie cieku Piwonki, tak by Kalisz mógł uzyskać zgodę na wydawanie pozwoleń na budowę na tym terenie i odblokowanie ważnych inwestycji drogowych, w tym budowa obwodnicy Kalisza. Połączenie Kalisza z Koninem drogą nr 25 zostało już wpisane na listę rezerwową Kontraktu Terytorialnego Wielkopolski.
- Przypomnę, że kiedyś obwodnice w ciągu drogi nr 11 też były na listach rezerwowych i stały się inwestycjami realizowanych, po rozstrzygniętych przetargach i z zapewnieniem finansowych. Także od czegoś musieliśmy zacząć. To jest na pewno krok w bardzo dobrym kierunku – podkreśla Mariusz Witczak, poseł PO.
Pozostałe zadania określone w projekcie to: uruchomienie systemu „Parkuj i jedź”, rewitalizacja obszarów poprzemysłowych na rzecz kultury (konkretnie chodzi tu o budynek po byłej fabryce fortepianów Calisia i obiekt przy ulicy Fabrycznej) oraz rozwój szkolnictwa zawodowego.
Agnieszka Gierz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze