Ideą akcji jest pokazanie dobrej znajomości języka polskiego, a także zbiórka środków przeznaczonych na cel charytatywny lub społeczny. Im więcej osób przyłączy się do wydarzenia, czyli rozwiąże dyktando w dniu 11 listopada 2020 r., tym większa pomoc trafi do potrzebujących. Maksymalnie przekazane może zostać wsparcie sięgające 10 tysięcy złotych.
Wzięcie udziału w I Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości jest bezpłatne, a zapisanie się i rozwiązanie dyktanda to jedna złotówka przeznaczona przez portal dyktanda.pl na wybrany cel.
Każdy ma możliwość zgłosić ważny dla niego cel charytatywny lub społeczny. Przykładowo może to być pomoc dla chorej osoby, albo zaopatrzenie w komputery do zdalnej nauki dzieci z ubogich rodzin. O tym, kto otrzyma zgromadzone fundusze, podejmą decyzję uczestnicy dyktanda w drodze głosowania. Każdy, kto napisze Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości w dniu 11 listopada 2020 r., będzie dysponował 1 głosem. Osoby, które uzyskają w dyktandzie najlepsze wyniki, będą dysponowały zwielokrotnioną siłą głosu- dzięki temu będą miały większy wpływ na wynik głosowania.
Organizatorzy zapraszają do udziału nie tylko dorosłych, ale także uczniów szkół średnich i podstawowych. Za opracowanie tekstu dyktand, dostosowanych do wieku uczestników, odpowiadają wybitni językoznawcy, m.in. prof. dr hab. Tadeusz Zgółka, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego oraz prof. dr hab. Mariusz Rutkowskiz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Zapisać się na dyktando oraz zgłosić cel społeczny lub charytatywny można na stronie: https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci
MIK, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze