Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pojemniki na leki w przygodzickich punktach aptecznych. Medykamenty muszą być odpowiednio segregowane

Pojemniki na przeterminowane leki stanęły w punktach aptecznych w Przygodzicach i w Czarnymlesie (pow. ostrowski). Kosze kupił samorząd, którego obowiązkiem jest dbanie, by odpady niebezpieczne nie trafiały na wysypiska.

Apteki mają obowiązek utylizacji przeterminowanych leków, ale tylko tych, które stracą ważność na półce. Odbierają też medykamenty od pacjentów, ale tylko specyfiki zawierające środki odurzające i psychotropowe. Innych leków farmaceuci od ludzi nie przyjmują. Każde kolejne opakowanie to dla placówki dodatkowy koszt. Utylizacja odpadów niebezpiecznych, więc także leków, jest zadaniem gminy, która musi zadbać o odpowiednie kontenery na takie śmieci. - Wyszliśmy naprzeciw potrzebom ludzi, którzy nie bardzo wiedzieli, co mają robić z przeterminowanymi lekami. Chodziło nam też o to, żeby do odpadów komunalnych nie wrzucali niebezpiecznych substancji, bo jakieś dziecko może je wyjąć z kubła i dojdzie do tragedii - mówi Izabela Płomińska z Urzędu Gminy Przygodzice.

Potwierdza też, że niebezpieczne odpady z aptek trafią prosto do spalarni. Konieczność opróżnienia pojemników zgłasza do gminy punkt apteczny, gmina zaś zleca wywóz wyspecjalizowanej firmie.

Puste opakowania po lekach (blistry) powinny trafić do kubła z odpadami zmieszanymi. Natomiast pudełko po leku trzeba wrzucić do pojemnika niebieskiego na makulaturę (to zazwyczaj tektura).

Leki, które stracą ważność można oddawać również w punkcie selektywnej zbiórki odpadów. Tam trzeba oddawać igły i strzykawki, które nie powinny trafić do żadnego z podstawowych kubłów do segregacji, chyba że w wyznaczonych punktach są odpowiednie do tego pojemniki.  Nie wolno ich też wrzucać do tych na leki

AW, Tomasz Wojtasik

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama