Hucznie i kameralnie zarazem obchodzimy 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, kompozytora i pianisty jazzowego, prekursora jazzu nowoczesnego w Polsce i hollywoodzkiego twórcy muzyki filmowej. Nim wstał dzień, w którym Komeda świętowałby swój jubileusz, ostrowski mural Komedy rozświetlił neon, a Maciej Balcar na cześć artysty wykonał jego utwór “Nim wstanie dzień”, motyw przewodni z filmu “Prawo i pięść”. Zabrzmiała też "Kołysanka" - główny motyw w filmu Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary”, którą zagrał trębacz Mateusz Fidyka z Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej
To właśnie w Ostrowie Wielkopolskim Krzysztof Komeda pokochał jazz, to tu narodził się jego talent. Chcieliśmy, by dzień jego urodzin, był wielkim świętem, a niezwykły mural był obecny w przestrzeni naszego miasta za dnia, jak i w nocy. Dzieło Konrad Moszyński nabrało nowego blasku i zachwyca. Od teraz niezwykły mural z neonem będzie już zawsze przypominał, że Ostrów to miasto Komedy - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Autorem muralu na kamienicy przy ulicy Kolejowej jest ostrowski artysta Konrad “Mucha” Moszyński. Także on zaproponował, by malowidło rozbłysło.
W czasach, gdy Krzysztof Komeda żył i tworzył, neony były bardzo popularną formą artystyczną. Można je było spotkać na ulicach, zdobiły witryny sklepów, ale i klubów, także muzycznych i jazzowych. Stąd właśnie pomysł na mural, który nawiązuje do młodości Komedy kolorami oraz neonem - zaznacza Konrad Moszyński.
W barwach muralu zaprojektowano także miejskie, komedowe gadżety - kubki, koszulki, torby, magnesy. Z okazji urodzin artysty rozdawano je mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego. Gadżety można nabyć w Ostrowskim Centrum Kultury.
Ma tu swój dom
Kolejnym prezentem dla artysty jest album „Mam tu swój dom”, który prezentuje niepublikowane wcześniej nagrania muzyki filmowej Krzysztofa Komedy z dwóch zapomnianych filmów.
„Mam tu swój dom” ukazuje się w zremasterowanym wydaniu z oryginalnych taśm z archiwum wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA. Płycie towarzyszy obszerna książeczka z tekstem na temat muzyki i fotosami z filmu. To kolejny owoc współpracy GAD Records ze strażnikami pamięci o wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.
Bardzo ucieszyło nas odkrycie unikatowych nagrań muzyki filmowej autorstwa tego wybitnego polskiego kompozytora. Znamy dobrze jego legendarne kompozycje z „Noża w wodzie” „Dziecka Rosemary” czy filmów „Niewinni czarodzieje” oraz „Do widzenia, do jutra”. Teraz dzięki odnalezionym taśmom i wydanej płycie będziemy mogli lepiej poznać mniej znane oblicze jego niepublikowanej dotąd twórczości. Przyznam, że to wydawnictwo ma także dla mnie dodatkowo pewną wartość sentymentalną. Pochodzę bowiem z Ostrowa Wielkopolskiego, a Komeda uczęszczał i zdawał maturę w tym samym Liceum co ja – mówi dr Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.
Partnerem wydawnictwa jest Ostrów Wielkopolski. Specjalna edycja płyty przygotowana specjalnie dla Ostrowa Wielkopolskiego zawiera – oprócz innej okładki – przewodnik śladami Krzysztof Komedy pióra Tomasza Lacha i mapę miasta z zaznaczonymi miejscami powiązanymi z kompozytorem. Płyta będzie dostępna od Międzynarodowego Dnia Jazzu, 30 kwietnia, w Ostrowskim Centrum Kultury.
Z przewodnikiem po Ostrowie Krzysztofa Komedy
Budynek Banku Polskiego, w którym mieszkał jako nastolatek. Liceum przy ulicy Gimnazjalnej 9, w którym założył swój pierwszy zespół Carioca, kamienica Kujawskich przy ostrowskim Rynku 32, gdzie wciąż stoi pianino, na którym prowadzony przez Witolda Kujawskiego, swojego pierwszego, a zarazem ostatniego jazzowego edukatora Krzysztof Komeda poznał i pokochał jazz. To tylko kilka z osiemnastu miejsc opisanych w przewodniku „Ostrowskie ślady Krzysztofa Komedy”. Czytelników zabierze w tę wędrówkę Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej-Trzcińskiej. Wydawcą przewodnika, który będzie dostępny nieodpłatnie w ostrowskich instytucjach kultury i w punkcie informacji turystycznej, jest Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim. Przewodnik jest dostępny także online na stronie umostrow.pl w zakładce “kultura”.
“Ostrowskie ślady Krzysztofa Komedy” trafią również do pasażerów pociągu „Komeda”, który punktualnie o 14:24, jak każdego dnia, odjeżdża w kierunku Poznania. Konduktorzy Kolei Wielkopolskich rozdają go w dniu urodzin artysty jako zaproszenie do naszego miasta. Ta publikacja to kolejny ukłon Ostrowa Wielkopolskiego w stronę czołowego twórcy nowoczesnego jazzu - Komedy.
Kadry Komedy w Senacie RP
„Kadry Komedy” - unikalne, wyjątkowe fotografie Krzysztofa Komedy Trzcińskiego zostały zaprezentowane w spektakularnym formacie na wystawie w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej. Ta ekspozycja to jeden z elementów jubileuszowego X Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda organizowanego w Ostrowie Wielkopolskim oraz 90. rocznicy urodzin muzyka jazzowego.
Jesteśmy szczęśliwi, że możemy w tych trudnych, pandemicznych czasach uczcić wybitnego twórcę jazzowego, Krzysztofa Komedę-Trzcińskiego – podkreślił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki i oficjalnie otworzył wystawę.
Wielkie osobowości twórcze, tej rangi jak Krzysztof Komeda, zostawiają bezcenne ślady swojej bytności w każdym miejscu, w którym się znajdują - zaprosiła na wernisaż senator Ewa Matecka, ostrowianka i inicjatorka wystawy w Senacie – Dlaczego Ostrów Wielkopolski? Otóż Ostrów jest miastem wspaniałym do życia i z pewnością wiedział już o tym Krzysztof Komeda Trzciński. To tam zaczął się jego jazz, tam został odkryty jego talent. Ostrów otworzył mu okno na cały świat.
Wyjątkową ekspozycję przygotowało Ostrowskie Centrum Kultury, a Ostrów Wielkopolski objął „Kadry Komedy” swoim patronatem. Wystawa będzie dostępna również w Ostrowskim Centrum Kultury, właśnie podczas tegorocznej edycji festiwalu filmowego.
AW, Sandra Janko
Napisz komentarz
Komentarze