Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Te nowotwory długo mogą rozwijać się w ukryciu. Jak ograniczyć ryzyko ich wystąpienia?

Z nowotworami przewodu pokarmowego mierzy się nawet co piąty pacjent chorujący na raka w Polsce. Do tej grupy należą m.in. rak trzustki, wątroby, żołądka, przełyku i najczęstszy – rak jelita grubego. Podczas profilaktycznej kolonoskopii o jego bezobjawowym rozwoju dowiaduje się 1 na 125 zbadanych pacjentów. Jak ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów przewodu pokarmowego i na jakie objawy zwrócić uwagę?
Kliknij aby odtworzyć

W ograniczeniu ryzyka zachorowania na nowotwory układu pokarmowego pomagają zdrowe nawyki. Kluczem do zdrowia układu pokarmowego jest właściwa i zbilansowana dieta, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i regularna aktywność fizyczna. Należy też rzucić palenie i ograniczyć spożywanie alkoholu.

Konieczne są również regularne badania i nielekceważenie objawów. Jeśli na początku wydają się być przejściowe, ale nie ustępują – konieczna jest wizyta u lekarza.

W szybkim wykryciu choroby nowotworowej pomaga też wywiad rodzinny, a ogromne znaczenie mają badania przesiewowe. W przypadku raka jelita grubego – najczęstszego nowotworu w grupie przewodu pokarmowego – u 1 na 125 pacjentów wykrywa się jego bezobjawowy rozwój w czasie profilaktycznej kolonoskopii. Jest ona bezpłatna w ramach programu skierowanego do osób w wieku 55-64 lat, które otrzymały imienne zaproszenie na badanie, a także dla osób w wieku 20-65 lat, które nie otrzymały zaproszenia, ale znajdują się w grupie ryzyka. Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronach:

Należy pamiętać, że profilaktyka eliminuje wiele czynników zwiększających ryzyko zachorowania, ale czasami mimo stosowania wszelkich jej zasad, możemy nie mieć wpływu na wystąpienie choroby.

Zwróć uwagę na te objawy

Na nowotwory układu pokarmowego zapada rocznie ponad 30 tys. Polaków. Niestety, zwykle ich objawy łatwo przeoczyć, a gdy stają się bardzo dokuczliwe, świadczą o rozwiniętej i trudnej do wyleczenia chorobie. Na raka z tej grupy nowotworów umiera w ciągu roku 25 tys. osób.

W przypadku raka jelita grubego najczęstszymi objawami są: powtarzające się krwawienia z odbytnicy, zmiana rytmu wypróżnień - pojawienie się i utrzymywanie niewyjaśnionej biegunki lub zaparcia, krew w stolcu, ból i skurcze brzucha, utrata masy ciała, anemia, osłabienie i brak apetytu.

Do najgroźniejszych nowotworów układu pokarmowego zaliczamy:

  • raka trzustki – jego pierwsze objawy są mało charakterystyczne. To: nudności, utrata apetytu, bóle brzucha, spadek masy ciała. Wyraźne symptomy, zwykle związane z przerzutami, takie jak żółtaczka czy bóle pleców, prowadzą do postawienia właściwej diagnozy. To wysoko śmiertelny nowotwór diagnozowany zwykle w zaawansowanym stadium;
  • raka wątroby – jego najczęstsze objawy to: ból w nadbrzuszu, wodobrzusze, spadek masy ciała, osłabienie, żółtaczka;
  • raka żołądka – początkowe objawy to: ból brzucha, nudności, brak apetytu, chudnięcie, osłabienie, częste odbijania, smoliste stolce. Zaawansowane stadium daje wyraźne objawy: postępujące trudności w połykaniu, nasilony ból po jedzeniu, wyczuwalny guz, wodobrzusze;
  • raka przełyku - pierwszymi objawami związanymi z rozwojem choroby mogą być trudności i ból przy połykaniu, wymioty, spadek masy ciała, krwawienia z przewodu pokarmowego oraz nocne bóle.

Nowotwory przewodu pokarmowego stwierdzamy przede wszystkim u mężczyzn. W przypadku raka jelita grubego 1,3 razy częściej chorują mężczyźni niż kobiety, a jeśli chodzi o raka przełyku, to chorują oni nawet sześciokrotnie częściej. Rokowanie w nowotworach przewodu pokarmowego jest bardzo poważne i rozpoznanie wymaga długiego, trudnego leczenia, nie zawsze związanego z sukcesem – mówi dr n. med. Witold Kycler, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Chirurgii Onkologicznej, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Przewodu Pokarmowego w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.

Pod artykułem - wideo i ulotka

Dowiedz się więcej:

Źródło: NFZ, fot. pixabay


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/