Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Teraz hybrydowo, za tydzień wszyscy stacjonarnie. Trudny powrót do szkół

Rok szkolny zaczęli tradycyjnie. Przez większość miesięcy uczyli się jednak zdalnie. Teraz, na ostatnie tygodnie wracają do szkolnej ławy. Oświata to jeden z obszarów, który przez pandemię uległ poważnym perturbacjom. Jak wygląda normalizowanie edukacji?
Teraz hybrydowo, za tydzień wszyscy stacjonarnie. Trudny powrót do szkół

Młodsze klasy 1-3 rozpoczęły tradycyjną naukę 4 maja. 15 maja na 2 tygodnie została wprowadzona nauka hybrydowa dla starszych dzieci. Jest to pierwszy krok do powrotu do normalności. Uczniowie klas 4-8 i szkół średnich pierwszy raz od końca października powrócili do szkół.

To jest wreszcie to uczucie, na które czekaliśmy dość długo. Jest hałas, są dzieci i szkoła wreszcie żyje swoim normalnym życiem. Bo szkoła to po prostu dzieci – mówi nam Joanna Kazior, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Kaliszu.

Organizacja pracy szkoły przy nauce hybrydowej to prawdziwa gimnastyka umysłu. Dyrektor szkoły ustala harmonogram prowadzenia zajęć oraz to, które klasy i w jakiej kolejności będą przychodzić na lekcje. Wciąż obowiązuje ścisły reżim sanitarny – wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja i maseczki.

U nas nauka hybrydowa została podzielona na klasy 4-6, które funkcjonują w szkole. Mają przydzielone swoje odrębne sale i dzieci się nie mieszają. W domu pozostali na nauce zdalnej uczniowie klas 7 i 8. Było to tez podyktowane licznymi sygnałami od rodziców i uczniów, że przed egzaminem chcieliby jeszcze pozostać w domu, żeby zmniejszyć ten stres powrotu do szkoły, przygotowywać się w trybie online i ograniczyć ryzyko zakażenia, które skutkowałoby nie przyjściem na egzamin – powiedziała nam Joanna Kazior.

Z powrotem do szkół wiąże się bardzo dużo emocji. Począwszy od stresu po wielką radość. Zdalna nauka sprawiła, że dzieci mają do nadrobienia nie tylko materiał z przedmiotów, ale przede wszystkim umiejętności społeczne. Długie dni siedzenia przed komputerem, monotonia, znużenie… Niekiedy problemy techniczne, które skutecznie wprowadzały w irytację zarówno uczniów jak i nauczycieli. Nauka zdalna w niektórych aspektach to komfort, ale na dłuższą metę ma znacznie więcej minusów niż plusów.

W wywiadzie dla Głosu Nauczycielskiego Aleksandra Stawicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu zwraca uwagę na olbrzymią potrzebę skupienia się na integracji klas.

(…) cieszę się, że wracamy, bo te lekcje stawały się coraz mniej oparte na relacjach. Ostatnio nawet powiedziałam uczniom: „Jak wrócicie do szkoły, to się nie poznacie”. Rok to bardzo dużo. Rozpadły się nawet zespoły klasowe – mówi w rozmowie z Głosem Nauczycielskim dyrektor „18-ki”.

- Biorąc pod uwagę zaproponowane przez rząd stopniowanie otwierania szkół dla kolejnych klas i zamykania zdalnej nauki, może się okazać, że nieco zabraknie nam czasu na taki pełny rozruch. A jak już zaczniemy się w tym wszystkim orientować, to zaraz będą wakacje. Tu nie ma dobrego rozwiązania. Wiem jedno, na pewno będzie bardzo trudno. Widzieliśmy to już we wrześniu obecnego roku szkolnego.

Było aż tak źle?

Analizowaliśmy w gronie pedagogicznym sytuację po powrocie dzieci i uczniów. Przez pierwsze dwa tygodnie była wielka radość z powrotu, nawet mimo obostrzeń, konieczności noszenia masek w częściach wspólnych i rygorów związanych z przemieszczaniem się po szkole. Po tej radości i euforii, pojawiły się ciężkie dni. Szybko wzrastała nam liczba sytuacji trudnych, związanych z porozumieniem się w klasie. Mieliśmy konflikty, zaczepki, nawet bójki.

W porównaniu do poprzednich lat problemów wychowawczych i społecznych było multum. Mieliśmy nawet takie momenty, że zajmowaliśmy się wyłącznie rozwiązywaniem konfliktów. I kiedy już zaczęliśmy nieco wychodzić na prostą, widać było efekty pracy wychowawczej, przyszła druga fala i dzieci z powrotem poszły na zdalne nauczanie.

Mówię o tym, bo obawiam się powtórki, obawiam się, że jak wyjdziemy na prostą, zaczną się wakacje – mówi Aleksandra Stawicka.

Uczniowie 4 klasy SP nr 8, z którymi rozmawialiśmy, cieszą się z powrotu do normalnej nauki.

 Ja się bardzo cieszę, że wróciłem do szkoły. Bardzo dużo się dzieje! – twierdzi jeden z uczniów

Tęskniłam za widokiem koleżanek i kolegów. Żeby się spotkać z nimi – powiedziała jedna z uczennic

Najbardziej tęskniłam za językiem polskim, bo mamy bardzo fajną panią. A ja za plastyką, bo w szkole da się więcej zrobić – stwierdziły dwie dziewczynki.

Zgodnie z planem, za tydzień 31 maja wszyscy uczniowie wracają do szkolnej ławy. Psychologowie zachęcają, by nauczyciele nie straszyli uczniów zaległymi sprawdzianami, a skupili się na psychice dzieci i budowie umiejętności społecznych, które izolacja zamroziła.

Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zainicjował akcję pn. „Tydzień ulgi”.

Zwracamy się z gorącą prośbą do dyrektorów i dyrektorek, nauczycieli i nauczycielek – podarujmy młodzieży tydzień bez sprawdzianów i zadań domowych. Wszystko to po to, aby obniżyć stres towarzyszący dzieciom na co dzień i zadbać o dobrostan psychiczny uczniów, uczennic, nauczycieli i nauczycielek” – wyjaśnia prof. Aleksandra Gruszka -Gosiewska, zastępczyni dyrektora Instytutu Psychologii UJ.

W inicjatywę włączyło się już ponad 2 tysiące szkół w całej Polsce. W Szkole Podstawowej nr 18 „Tydzień ulgi” przedłużono na dwa tygodnie.

JF, AG, Głos Nauczycielski fot. JF

***

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama