Rak piersi to w powiecie pleszewskim najczęściej występujący rodzaj nowotworu. Statystycznie dotyka on pań, które przekroczyły już 50. rok życia. Jednak z obserwacji lekarzy wynika, że ta choroba zaczyna pojawiać się u coraz młodszych, bo już 20-30 letnich kobiet. Rocznie w Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi radykalnego leczenia wymaga 150 pacjentek. A mówiąc o radykalnym leczeniu, lekarze mają na myśli przede wszystkim operacje. Dzielą się one na zabiegi oszczędzające i mastektomię. Te pierwsze pozwalają na uratowanie chorych piersi. Drugie kończą się amputacją. Na szczęście pacjentki mogą też poddać się jednoczasowej rekonstrukcji piersi.
Zabiegowi poddają się zazwyczaj młode kobiety, u których nie można wykonać zabiegu oszczędzającego lub są do niego przeciwwskazania. Protezę lub ekspander wszczepia się pacjentce od razu podczas jednej operacji, w trakcie której dochodzi do amputacji piersi – wyjaśnia dr n. med. Radosław Lisiecki, chirurg-onkolog z PCM.
Podczas operacji jednoczasowej wykorzystuje się niekiedy także inne materiały. Lekarze korzystają np. z siatki syntetycznej lub biologicznej, które poprawiają estetyczny wygląd odtworzonej piersi i umożliwiają coraz to nowocześniejsze metody rekonstrukcyjne.
dr n. med. Radosław Lisiecki, chirurg-onkolog w PCM
Siatka biologiczna jest doskonałym substytutem tkanek piersiowych. Pozwala na odpowiednie wprowadzenie implantu lub protezy w miejsce rekonstruowanej piersi pod skórę (tzw. rekonstrukcja prepektoralna). Po takiej operacji pacjentka może cieszyć się naturalnym kształtem piersi, nie odczuwa też zbyt dużego bólu, co ma często miejsce przy innych metodach – dodaje doktor Radosław Lisiecki.
Tego rodzaju zabiegi przeprowadzane są w pleszewskim szpitalu od trzech lat. Korzystają z niego najczęściej młode kobiety, które zachorowały na nowotwór piersi i konieczna jest amputacja.
Na początku, kiedy wprowadziliśmy jednoczasową rekonstrukcję decydowały się na nią rocznie 3- 4 pacjentki. Dzisiaj jest ich już kilka razy więcej. Na 150 rocznie operowanych kobiet zabiegowi poddaje się już 25 pań. Oznacza to, że wzrasta zaufanie do tego rodzaju rekonstrukcji, ale i też zaufanie do naszych lekarzy, którzy te operacje przeprowadzają samodzielnie – wylicza Błażej Górczyński, prezes szpitala.
Rak piersi zbiera w Polsce śmiertelne żniwo. Co roku blisko 19 tysięcy Polek dowiaduje się, że ma nowotwór piersi, a 30% z nich umiera. Na szczęście w porę wykryty daje bardzo duże szanse na wyleczenie. Z pomocą przychodzi też ciągły rozwój medycyny i innowacyjne metody leczenia.
AW, fot. arch.
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze