ASF roznoszoną przez dziki. Chorobę stwierdzono właśnie u zwierzęcia ustrzelonego przez myśliwego na granicy powiatów kaliskiego i tureckiego. Mężczyzna, zgodnie z zasadami, przekazał dzika do badań weterynaryjnych oceniających zdrowie zwierzęcia. Pierwsze próbki przebadano w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu, gdzie potwierdzono obecność afrykańskiego pomoru świń. Żeby mieć pewność partię wysłano także do analizy w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach. Pozytywne wyniki badań sprawiły, że dwie gminy powiatu kaliskiego zostały oznaczone jako teren zagrożony ASF, a rolnicy muszą przestrzegać zasad bioasekuracji.
Nie wolno karmić zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia ani produktami pochodzenia zwierzęcego. Gospodarstwo trzeba zabezpieczyć przed dostępem zwierząt dziko żyjących. Należy też przestrzegać podstawowych zasad higieny, czyli odkażać ręce i obuwie oraz stosować odzież ochronną – wyjaśnia Miłosz Bąkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Kaliszu.
Konkretnie chodzi o gminę Ceków Kolonia i miejscowości: Ceków, Gostynia i Szadykierz oraz Słuszków, Stropieszyn Teodorów i Danowiec w gminie Mycielin. Chociaż ASF potwierdzono u jednego osobnika to zgodnie z nowymi wytycznymi taki przypadek nazywany jest już ogniskiem.
Zmieniły się także kolory stref. Dotychczasowy żółty jest niebieski. Obszar zagrożenia, który do tej pory był czerwony oznaczamy na różowy i najbardziej restrykcyjny niebieski przemianowano na czerwony - objaśnia nowe oznaczenia na mapach Joanna Kokot-Ciszewska, zastępca wielkopolskiego lekarza weterynarii.
W sobotę teren, na którym ustrzelono dzika zakażonego ASF zostanie przeszukany w celu znalezienia przedstawicieli tego gatunku, którzy padli z powodu choroby. Wirus dla zwierząt jest praktycznie w stu procentach śmiertelnym zagrożeniem. I łatwo przenosi się na zwierzęta hodowlane, stąd konieczność objęcia terenu, gdzie ognisko wystąpiło obostrzeniami łącznie z ograniczeniem transportowania świń i sprzedaży mięsa wieprzowego. W ubiegłym roku chorobę potwierdzono właśnie w gospodarstwach, gdzie trzymano te zwierzęta WIĘCEJ.
Wirus przenoszony jest przez kał, krew lub tkanki, szczególnie surowe lub niedogotowane. Właściwości zakaźne zachowuje nawet do pół roku i to nawet poddany obróbce.
AW, fot. pixabay
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze