Czym mrożona żywność różni się od świeżej?
Warzywa i owoce mrożone poddane są działaniu niskiej temperatury. Najlepiej, jeśli do zamrażarki trafią w jak najkrótszym czasie od zebrania, utrzymają w sobie dzięki temu jak największą ilość witamin i minerałów. Przetrzymywanie owoców i warzyw w stałej temperaturze poniżej - 18 stopni Celsjusza sprawia, że możliwe jest ich długotrwałe i bezpieczne przechowywanie bez jednoczesnego ryzyka zepsucia się. Niska temperatura bowiem doskonale zakonserwuje żywność nie dopuszczając do rozwoju mikroustrojów, odpowiedzialnych za gnicie. Podczas mrożenia zachowa się też większość cennych składników odżywczych. Większość, czyli około 70-90% - to właśnie ta różnica w składzie jest głównym powodem, za który niektórzy krytykują mrożenie warzyw i owoców. Pamiętajmy jednak, że wcale nie jest to tak spora utrata, jak mogłoby się wydawać i jedząc mrożone warzywa wciąż zapewniamy sobie olbrzymią dawkę wartościowych witamin. Inne sposoby konserwowania żywności, np. suszenie owoców, są dużo bardziej dyskusyjne - odparowywanie wody powoduje większą koncentrację cukrów w stosunku do masy owoców, przez co stają się kaloryczniejsze i zwiększa się ich indeks glikemiczny, co może być niekorzystne w przypadku cukrzycy lub insulinooporności.
Jakie warzywa i owoce nadają się do zamrożenia?
Do zamrożenia nadaje się bardzo wiele warzyw i owoców. Z powodzeniem mrozić można takie owoce jak truskawki, maliny, poziomki, jeżyny, jagody. Niskie temperatury dobrze zniosą też brzoskwinie, morele, nektarynki. Jabłka, gruszki, banany, wiśnie czy czereśnie też mogą zostać zamrożone bez obaw. Nie poleca się natomiast mrożenia cytryn, arbuza, pomarańczy, grejpfruta czy kiwi. Doświadczeni kucharze są zdania, że po rozmrożeniu owoce te zmieniają nieco smak i konsystencję, przez co nie są już tak smaczne, jak w przypadku swoich świeżych wersji. A co z warzywami? Bez problemu niską temperaturę wytrzymają: kalafior, brokuły, bób, szparagi i fasolka szparagowa, groszek zielony, kukurydza czy marchew. Jeśli chcemy zamrozić paprykę, możemy to zrobić po wcześniejszym usunięciu z niej gniazd nasiennych. Z kolei buraki mrożone mogą być jedynie po ich wcześniejszym ugotowaniu. Jakich warzyw zaś mrozić nie należy? Tych, które zawierają sporo wody: pomidorów, ogórków, dyni, bakłażana.
Zamrażać czy nie? Co lepsze?
Zamrożone warzywa i owoce potrafią uratować niejedno danie pod względem dostępności składników. Przygotowując sobie zapas różnorakich warzyw, przyrządzimy np. pyszną zupę jarzynową nawet wówczas, kiedy niemożliwe jest kupienie poszczególnych składników na targu. Robiąc zapas mrożonych truskawek czy wiśni, możemy szybko przygotować deser dla niespodziewanych gości. Oczywiście, kiedy tylko jest to możliwe i sezon na to pozwala, warto decydować się na świeże warzywa i owoce i korzystać z ich dostępności. Nie zawsze jednak bieżące kupowanie na ryneczku warzywno-owocowym jest w zasięgu naszych możliwości, z różnych powodów. Być może takiego targu nie ma w okolicy, a może nasze godziny pracy nie pozwalają na pojawienie się tam i niespieszne wybieranie dorodnych pomidorów. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możemy korzystać w pełni z sezonu na świeże warzywa i owoce, a pragniemy przemycić je do naszej diety, z pomocą przychodzi catering dietetyczny. Wygodna Dieta proponuje sałatkę z cukinii na gorąco i fasolką szparagową czy kisiel ze świeżymi truskawkami. Smacznie i świeżo!
Z racji tego, że mrożenie jest procesem łatwym i możliwym do zastosowania w przypadku wielu rodzajów żywności, może posłużyć jako forma przygotowywania zapasów na jesień czy zimę. Mrożenie gwarantuje dostępność warzyw i owoców właśnie wtedy, kiedy nie jest możliwe zaopatrzenie się w ich świeże wersje. Mrożona żywność zachowuje większość witamin i składników mineralnych. W sezonie letnim, zaleca się sięgać po świeże warzywa i owoce z powodu oczywistej dostępności tego typu produktów. Nie zawsze jest to możliwe, ale sposobem na to, by codziennie jeść zdrowo jest catering dietetyczny, bazujący na świeżości składników, z których przygotowywane są wszystkie dania.
materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze