Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Jarocin – stacja wolność” dojechała do Warszawy. Wystawa o festiwalu, który dawał nadzieję ZDJĘCIA

"Jarocin - stacja wolność" zatrzymała się w Warszawie. Wystawa, która przypomina atmosferę, klimat, a przede wszystkim muzykę największego w latach 80. festiwalu pozwalającego na moment zapomnieć o komunistycznym rygorze, można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Ekspozycja w stolicy będzie gościć do września.

Gdzie rodziła się wolność? Festiwal w Jarocinie jest jednym z jej ogniw.

Wybrzmiewała w każdym gitarowym riffie punkowych i nowofalowych kapel. Zdjęcia bramy Stoczni Gdańskiej i legendę Solidarności zna cały świat. Legenda Jarocina też zasłużyła na upamiętnienie. Już od 4 czerwca wystawa „Jarocin - Stacja Wolność!” pozwoli przenieść się w czasy, kiedy punk, metal, reggae i wszystkie odmiany rocka jednoczyły tysiące młodych ludzi na największym w całym bloku wschodnim Festiwalu Wolności – zachęcają do obejrzenia wystawy Muzeum Rocka wspólnie ze Spichlerzem Polskiego Rocka w Jarocinie.

Festiwal to przede wszystkim muzyka, więc na wystawie będzie można usłyszeć unikalne, koncertowe nagrania legendarnych zespołów: Siekiery, Armii, Śmierci Klinicznej, Tiltu, Maanamu, Dżemu, TSA, Republiki, T.Love, Klausa Mitffocha, Czesława Niemena, Voo Voo i wielu, wielu innych.

Każdy, kto odwiedzi Pałac Kultury i Nauki w Warszawie obejrzy także kultową „Falę” i młodszą o kilkadziesiąt lat „Powracającą Falę” oraz mnóstwo współczesnych wywiadów i wspomnień uczestników festiwalu: muzyków, widzów i organizatorów.

Wystawa to 10 stanowisk odsłuchowych, gdzie będzie można posłuchać ponad 6 tysięcy minut muzyki granej przez ponad 150 zespołów. A do tego 10 godzin filmów na 10 ekranach. Wszystko uzupełnione o zdjęcia i dokumenty.

Ambicją inicjatorów jest przypomnienie atmosfery, klimatu i przede wszystkim muzyki, które przez całą dekadę lat 80. składały się na niespotykany w krajach bloku wschodniego festiwal wolności – zachęcają autorzy.

Kurator Wystawy – Piotr Metz oraz Marcin Szeląg z zespołem jarocińskiego Spichlerza Polskiego Rocka, wybrali zdjęcia, plakaty, filmy, a przede wszystkim – dużo, bardzo dużo MUZYKI, która pozwoli starszym widzom powrócić, a młodszym – poznać – unikalny klimat wydarzenia, które cztery dekady temu było dla Polski tym, czym Woodstock dla Ameryki.

W pociąg do Stacji Wolność będzie można wsiąść od 4 czerwca 2021 roku (data pierwszych częściowo wolnych wyborów). przez dokładnie sto dni.

Wystawa czasowa - "Jarocin - stacja wolność": 4 czerwca – 12 września 2021
czynna codziennie 10.00-21.00
Warszawa, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1
sala im. Kisielewskiego (weście obok Teatru Studio)

AW, zdjęcia - W. Pniewski

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama