Korzyść numer 1: smukła, sportowa sylwetka i pozbycie się tkanki tłuszczowej
Zgubienie zbędnych kilogramów to jedna z podstawowych motywacji osób, które planują rozpocząć bieganie. Wystarczy zachować systematyczność w bieganiu, aby na własnej skórze przekonać się, jak po kilku miesiącach intensywnego wysiłku zyskasz smukłe i ładnie wyglądające ciało. Godzina treningu w umiarkowanym tempie pozwala spalić około 400-500 kalorii, dotlenić organizm i poczuć przypływ nowej energii. Podczas diety redukcyjnej warto pamiętać o utrzymaniu ujemnego bilansu kalorycznego. Codzienne posiłki można wzbogacić o odżywki białkowe.
Korzyść numer 2: zniwelowanie stresów i napięć
Regularne bieganie pozwala obniżyć poziom napięcia i pozbyć się stresu nagromadzonego przez cały tydzień pracy. Liczne badania udowodniły, że wysiłek fizyczny w postaci biegu pozwala zniwelować stan rozdrażnienia i złości. Biegacze chwalą sobie uwolnienie się od dręczących myśli i problemów, które na co dzień ich przytłaczają.
Korzyść numer 3: mocniejsze kości i lepiej pracujące stawy
Bieganie wzmacnia układ kostno-stawowy. Wraz z wiekiem dochodzi do procesów osłabienia kości poprzez utratę tkanki kostnej i większe ryzyko zachorowania na osteoporozę. Bieganie pomaga w utrzymaniu mocnych, zdrowych kości i stawów. Regularne bieganie pobudza komórki kości do wytwarzania macierzy. Treningi biegowe pozwalają poprawić koordynację ruchową i ograniczyć ryzyko upadków, które u seniorów są częstą przyczyną złamań. Aby utrzymać mocne i zdrowe kości, warto uprawiać sport wytrzymałościowy w częstotliwości 4 treningów w tygodniu. Trening należy zakończyć serią ćwiczeń rozciągających.
Korzyść numer 4: sprawniejszy umysł
Lepiej dotleniony mózg bez problemu radzi sobie z codziennymi wyzwaniami i problemami. Wypoczęte ciało i umysł sprzyjają większej wydajności w pracy. Biegacze mają też mniejsze problemy z koncentracją. Tego typu aktywność fizyczna pomaga utrzymać sprawność umysłową do późnej starości.
Korzyść numer 5: lepsze samopoczucie i większa wiara we własne możliwości
Bieganie dodaje nowej energii do życia. Pozwala uporać się z czarnymi myślami i chwilowymi spadkami nastroju. Dzięki regularnemu ruchowi, czy to na świeżym powietrzu, czy na bieżni, można pokonywać własne ograniczenia fizyczne. Wraz z kolejnym przebiegniętym kilometrem rośnie wiara we własne możliwości. Podczas ruchu uwalniają się endorfiny i serotonina, które pozytywnie wpływają na samopoczucie.
Korzyść numer 6: lepsza odporność organizmu
Regularne bieganie pozwala ograniczyć infekcje bakteryjne i wirusowe. Organizm lepiej radzi sobie z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Biegacze rzadziej zapadają na przeziębienie i grypę, gdyż mają silniejszy system immunologiczny. Ciało lepiej chroni się przed infekcjami.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze