Od stycznia br. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu zaszczepił 65 tysięcy pacjentów, nie marnując przy tym – co podkreśla z dumą – ani jednej dawki. Personel medyczny pracuje bez wytchnienia.
To duży sukces i duży wysiłek. W tym tygodniu, oprócz pierwszej dawki Pfizera, mamy drugą dawkę AstraZeneca i tych pacjentów jest więcej – w sumie ponad 3,5 tysiąca. W ubiegłym tygodniu było ich 2,5 tysiąca, ale dwa tygodnie wcześniej aż 5,5 tysiąca – mówi Paweł Gawroński, rzecznik prasowy placówki i koordynator procesu szczepień.
„Ludzie przestali się bać koronawirusa”
Od 7 czerwca preparat przeciwko COVID-19 mogą przyjmować także dzieci w wieku 12 – 15 lat. Pierwszym młodym pacjentem zaszczepionym przy Poznańskiej był 12-letni Wojtek.
Wojtek czuje się dobrze i czeka już cierpliwie na kolejną dawkę – poinformował kaliski szpital.
Jego rówieśników, których rodzice zgodzili się na szczepienie nie jest jednak wielu.
W ubiegłym tygodniu było ich 43, na ten tydzień mamy 46 – mówi Paweł Gawroński, który widzi kilka powodów takiej sytuacji. - Po pierwsze: widać pierwsze skutki szczepień, a więc spadek zakażeń, czemu też sprzyja pora roku. To, mam wrażenie, uspokoiło nieco ludzi, którzy przestali się bać koronawirusa. Po drugie: okres wakacyjny nie sprzyja szczepieniom, ponieważ część rodziców obawia się, że termin drugiej dawki zbiegnie się z jakimś wyjazdem, albo wyjazd jest wkrótce, a dziecko po pierwszej dawce może źle się poczuć. Jednak warto pamiętać, że termin możemy zmienić, staramy się być w tym zakresie bardzo elastyczni. Oczywiście to wszystko w miarę możliwości, bo szczepimy tysiące pacjentów, a wniosków o zmianę terminu jest mnóstwo.
Jak podkreślają zgodnie epidemiolodzy szczepienia trzeba kontynuować, bo w przeciwnym razie czwarta fala koronawirusa jest nieunikniona. Do tej pory w Polsce pierwszą dawkę szczepionki przyjęło ponad 15,5 mln osób. W pełni zaszczepionych jest ponad 9,9 mln.
Jak zaszczepić dziecko?
Na szczepienia dziecko w wieku 12–15 lat można zarejestrować:
- kontaktując się z wybranym punktem szczepień Znajdź punkt szczepień
- przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
- wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
- poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl. Wybierz szybką ścieżkę e-rejestracji, wpisz numer PESEL Twojego dziecka i jego nazwisko, podaj numer telefonu, na który odbierać będziesz potwierdzenia, i wybierz termin szczepienia.
Jak wygląda szybka ścieżka e-rejestracji na szczepienie
Przed szczepieniem trzeba wypełnić za dziecko kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz będzie dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy nastolatek może być zaszczepiony tego dnia.
Kwestionariusz musi podpisać rodzic lub opiekun. Jeśli nastolatek nie przyniesie na zabieg podpisanego kwestionariusza, to jego opiekun prawny musi z nim przyjść.
Ściągnij kwestionariusz dla nastolatków
Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w punkcie szczepień.
Nastolatki otrzymają szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer, która jako jedyna została dopuszczona dla osób w tym wieku.
MIK, fot. Szpital Kalisz
Napisz komentarz
Komentarze