Aby zapobiec ukąszeniu należy się przede wszystkim odpowiednio ubrać - mówi Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, dr Jadwiga Kuczma-Napierała. – Planując spacer po lesie załóżmy jasne ubranie – dobrze widać na nim kleszcze. Wybierzmy długie spodnie i długie skarpetki oraz bluzkę z długim rękawem. Można również użyć odpowiednich repelentów czyli środków odstraszających owady. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyjmy całe ciało zwracając szczególną uwagę na okolice pach, pachwin, pod kolanami oraz inne naturalne zagięcia skóry.
Coraz częściej pojawiają się też informacje o występowaniu w Polsce nowego gatunku kleszcza. Haemaphysalis concinna dotąd występował głównie na terenach Eurazji. W 2018 r. został zauważony również w Polsce. Gatunek ten żeruje głównie na gryzoniach, ptakach i gadach, jednak ukąszenia zdarzają się również wśród ludzi. Choroby przenoszone przez Haemaphysalis concinna nie różnią się od tych przenoszonych przez znane już kleszcze w środowisku.
Jak działa kleszcz?
Wpija się w skórę kolczastym ryjkiem, a później produkuje cement, którym umocowuje się w żywicielu. Uszkadza naczynie krwionośne powodując krwiaka pod skórą, z którego pobiera krew wpuszczając jednocześnie substancje przeciwzakrzepowe i znieczulające. Następnie żeruje czyli ssie i pluje. W ten sposób może przekazać człowiekowi bakterie, które ma w śliniankach. Krętki Borrelia natomiast muszą się namnożyć, i przemieścić z jelita do ślinianek. Krętki przebywają w tkance podskórnej około 2 tygodni i dopiero po tym czasie trafiają do krwiobiegu, a potem do różnych narządów. W tej pierwszej fazie leczenie antybiotykami pozwala skutecznie wyeliminować krętki z organizmu.
Co mówią statystyki?
Najwięcej przypadków Boreliozy odnotowuje się w miesiącach wakacyjnych - czerwiec, lipiec, sierpień. Wtedy kleszcze są najbardziej aktywne. W całym 2019 roku, w Wielkopolsce odnotowano 640 przypadków Boreliozy, natomiast w 2020 tych przypadków było 633.
Pamiętajmy, że wczesne usunięcie kleszcza minimalizuje ryzyko zakażenia. Nie stosujmy tzw. domowych metod typu smarowanie masłem, wykręcanie, ściskanie. Takie działanie pogarsza sytuacje, gdyż kleszcz dusząc się wymiotuje, a czynniki chorobotwórcze trafiają do krwi - przypomina Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Jadwiga Kuczma-Napierała.
Aby poprawnie usunąć kleszcza możemy posłużyć się pęsetą. W tym celu należy uchwycić go jak najbliżej skóry i wyciągnąć wzdłuż osi wkłucia. Może pozbyć się kleszcza używając urządzeń służących do tego celu np. – plastikowych łapek, haczyków czy specjalnej karty, postępując zgodnie z zaleceniami producenta.
RED za: WSSE w Poznaniu, fot. pixabay
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze