Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trudna renowacja najcenniejszego pleszewskiego zabytku

Najcenniejszy zabytek Pleszewa, XVIII-wieczna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, przechodzi pierwszą w swej historii fachową renowację. Prace wymagają staranności i dbałości o każdy szczegół. Tym bardziej, że przez wieki rzeźba została nadgryziona zębem czasu. Zadanie powierzono konserwatorowi z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wykonana z piaskowca figura obecnie stoi przy wejściu na deptak prowadzący z centralnego placu do kościoła farnego. Rzeźba na przestrzeni lat utraciła aureolę i krzyż. O gwiazdach wiadomo ze starych pocztówek. O krzyżu z podobnych przedstawień oraz ze sposobu wyrzeźbienia dłoni dzieciątka świadczącego o zaginionym atrybucie.

W ramach prac brakujące elementy zostaną przywrócone – planowany jest odlew z brązu. Zabytek będzie wyczyszczony, a ubytki uzupełnione. Całość trzeba też zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych. Odnowa czeka też cokół. Wszystkie prace prowadzone są przez konserwatora, pracownika naukowego toruńskiej uczelni Aleksandrę Gralińską -Grubecką. Dzięki temu cenna figura przejdzie profesjonalną renowację, do czego nie miała szczęścia w przeszłości. Wcześniejsze prace były bowiem co najwyżej doraźne i daleko im było do profesjonalizmu.

Figura z tyłu jest płaska, co zaskakuje uważnych przechodniów. Wszystko dlatego, że wcześniej stała najprawdopodobniej we wnęce kościoła farnego. Świątynia spłonęła podczas wielkiego pożaru miasta w 1806 roku.

Przypuszczalnie z pożogi ocalała tylko ta jedna rzeźba. Pleszewianie dostrzegli w tym może coś na kształt cudu lub znaku, ustawili ją więc na rynku, aby strzegła ich przed kataklizmami – tłumaczy Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Taką lokalizację potwierdzają pocztówki z pierwszej połowy XX wieku, na których figura stoi jeszcze na jednym z rogów płyty głównej ratusza. Na trzech pozostałych ulokowane są figury przedstawiające innych świętych (Jana Nepomucena, św. Floriana oraz św. Wawrzyńca). Oczywiste jest jednak, że są one o wiele młodsze niż Maryja z Jezusem, wykonane w innej stylistyce – jednorodnej dla siebie, ale odmiennej od tej najstarszej.

Figury po II wojnie światowej zostały przeniesione w inne miejsca Pleszewa. Dwie „powędrowały" na mur kościoła p.w. Najświętszego Zbawiciela, jedna na zachód miasta – na tzw. Złoty miecz. Największy zabytek miasta pozostał natomiast na rynku, choć przesunięty jakoby na bok – w pobliże wspomnianej alejki wiodącej do fary.

Datowanie oraz dzieje sprawiają, że figura jest najcenniejszym pleszewskim zabytkiem. Chociaż niekoniecznie pochodzącym z tych okolic. Apokaliptyczna Maryja z Jezusem stojąca na kuli symbolizującej księżyc i wijący się u jej stóp wąż to raczej forma przedstawiania tych postaci popularna na Śląsku. Walcząca Matka Boska często była też wykorzystywana przez rycerstwo oraz w czasie wojen, więc być może to wotum po wojnie polsko – szwedzkiej.

Koszt prac zleconych przez Samorząd i Gminy Pleszew to 66 tys. złotych. Z tego 20 tys. złotych stanowi dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

AW, Marcin Konieczny, UMiG w Pleszewie 

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama