Postać stąd, chociaż do Kamienia przybył za głosem serca. Jego drugą żoną została właścicielka tutejszych dóbr Aniela Maria z Romockich primo voto Wyganowska, którą poślubił w 1922 roku. Ponieważ Mieczysław Jałowiecki lubił działać także po przeprowadzce w okolice Kalisza zaczął udzielać się społecznie.
W 1936 roku, jako prezes Związku Szpitali Kaliskich, doprowadził do wybudowania szpitala przy ul. Toruńskiej. Mieszkańcy regionu mogą leczyć się w tej placówce do dzisiaj – przypomina Mariusz Chojnacki, wójt gminy Ceków, który z wykształcenia i zamiłowania jest historykiem, więc odkrywanie i przypominanie takich osób i wydarzeń jest jedną z absorbujących go rzeczy.
Dlatego pomysł, by patronem Szkoły Podstawowej w Kamieniu został Mieczysław Jałowiecki. Postać znacząca, która miała wpływ na losy kraju i miasta, ale raczej znana tylko części mieszkańcom gminy i miłośnikom historii. Nadanie placówce jego imienia to zapisanie w świadomości młodych osób, że ktoś taki żył. Urodził się jeszcze w Imperium Rosyjskim, był świadkiem dwóch rewolucji, dojścia do władzy bolszewików i dwóch wojen.
Kiedy zakończyła się pierwsza wojna światowa odegrał ważną rolę w historii naszego kraju. Był pierwszym przedstawicielem Polski w Wolnym Mieście Gdańsku, gdzie mieszkał w latach 1919-1921. Miasto było zdominowane przez Niemców, więc przyszło mu pracować we wrogim otoczeniu – przypomina Mariusz Zwoliński, redaktor wydawnictwa Czytelnik, które od dwóch dekad regularnie wznawia wydania wspomnień Mieczysława Jałowieckiego „Na skraju Imperium”. – W czasie kiedy mieszkał w Gdańsku dokonał chyba najsłynniejszego wyczynu, czyli kupił dla Polski skrawek ziemi u jednego z ujść Wisły do Zatoki Gdańskiej. Było to 1920 roku, później ten teren został nazwany Westerplatte.
Szkoła Podstawowa w Kamieniu, z okazji nadania jej patrona, otrzymała także sztandar. Uroczystości połączono z piknikiem historyczno-ekologicznym, w trakcie którego uczestnicy mogli zobaczyć inscenizację związaną ze szlakiem bojowym 203 Pułku Ułanów Ziemi Kaliskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Mieczysław Jałowiecki w 1939 roku wyjechał do Anglii. Tam mieszkał do śmierci w 1962 lub 1963 roku.
AW, zdjęcia KK, Mariusz Chojnacki
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze