Internet 5G bardzo często oceniany jest wyłącznie w kontekście klienta detalicznego. To odbiorca, który z pewnością doceni możliwości szybkiego internetu bezpośrednio na swoim smartfonie - wszędzie i w każdej chwili. Kluczowy jest tu jednak aspekt ekonomiczny. Patrząc na ceny internetu 5G, które wcale nie należą do wygórowanych, można zakładać, że technologia ta upowszechnieni się w perspektywie kilku najbliższych lat na wzór dobrze znanego nam już LTE.
Na internet 5G trzeba jednak spojrzeć również przez pryzmat zmian dla firmy. W przypadku przedsiębiorstw nowoczesna technologia sieciowa będzie niczym kolejna rewolucja decydująca o ich efektywności.
Analiza danych oparta na internecie
Realia ery, którą już określa się jako Industry 4.0, oparte są na wizji wszechobecnej analizy danych. Automatyzacja ma iść w parze z błyskawicznym wyciąganiem wniosków pod kątem wzrostu efektywności i szybkości produkcji, a zarazem utrzymania jej jakości. To do tego niezbędne jest wykorzystanie ultraszybkiego i stabilnego Internetu, jakim jest 5G.
Już dziś zakłada się, że na jego upowszechnianiu i pełnym wdrożeniu najbardziej skorzystają z firmy zajmujące się ogólnie rozumianą produkcją oraz logistyką. Sprzyjać temu będzie nie tylko wirtualizacja danych i przeniesienie ich do obiegu cyfrowego w chmurze, ale też łatwy dostęp do wszelkich pakietów informacji - większy niż dzisiaj potencjalnej mocy obliczeniowych.
Widać to po perspektywach rynkowych. Ponad 80% osób zarządzających firmami w Niemczech jest w pełni przekonanych, że internet 5G bardzo szybko przełoży się na lepszą przemysłową produktywność. Ponad 9 na 10 respondentów uważa, że jeszcze lepiej używana będzie technologia cyfrowa. Oczekiwania wobec możliwości 5G w przemyśle są więc wyjątkowo duże.
Internet Rzeczy będzie jeszcze powszechniejszy
Rozwój internetu 5G bezpośrednio przełoży się na oczekiwania konsumentów. Dla nich naturalne staje się dziś sięganie po dobrodziejstwa, jakie płyną z Internetu Rzeczy. To podłączony do sieci telewizor, piekarnik, odkurzacz czy możliwość monitoringu własnego domu. Do tego wszystkiego niezbędne jest szybsze i stabilne działanie sieci.
Spodziewać się można również dynamicznego rozwoju branży motoryzacyjnej. Wykorzystując internet 5G, możliwe będzie przewidywanie potencjalnych napraw i niejako wyprzedzanie możliwych wydarzeń na drodze czy w zakresie eksploatacji poszczególnych części. Producenci samochodów wdrażają już systemy, których rolą jest efektywne zarządzanie, dokładna wymiana informacji i pełen monitoring urządzeń zainstalowanych w aucie oraz aplikacji mających połączyć samochód ze smartfonem użytkownika
5G niczym front rywalizacji
Sytuacja na rynku 5G w kontekście przemysłu przypomina dziś prawdziwy front zbrojeń, na którym przetrwają tylko najwięksi. Liderzy światowego rynku zapewniający szeroko rozumianą elektronikę użytkową, szczególny nacisk kładą na przyspieszenie prac związanych ze wdrożeniem 5G. Widać to również rywalizację na linii USA-Chiny. Przyjmując, że wyścig o możliwości 5G potrwa jeszcze 2-3 lata, kolejna dekada będzie okresem ściągania z rynku benefitów z pozycji lidera. Na horyzoncie jest już bowiem nowa technologia, czyli internet 6G, który ma być formatem koncentrującym się na zmysłach użytkownika.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze