Jeden z naszych czytelników w poniedziałek, 13 września ze złamanym śródstopiem czekał – jak nam przekazywał - około 6 godzin na przyjście lekarza. Wg relacji pana Jerzego – dyżurujące pielęgniarki, gdy zapytał się, kiedy pojawi się lekarz, miały odpowiedzieć: „A skąd mam wiedzieć”, a specjalista przyszedł dopiero po tym, jak nasz czytelnik powiedział, że powiadomił naszą redakcję o skandalicznej jego zdaniem organizacji pracy oddziału ratunkowego.
To, co tam się dzieje, to dramat. Wiadomo, że na SOR nie idzie się z byle czym, ludzie cierpią i czekają, aż ktoś się nimi zainteresuje. Nikt nie był w stanie mi powiedzieć, kiedy przyjdzie lekarz. Jestem osobą w dojrzałym już wieku, nie raz musiałem udać się po pomoc na SOR, ale nigdy nie było tam tak źle jak teraz – mówił nam zbulwersowany pan Jerzy.
Oczywiście zrozumiałe jest, że SOR priorytetowo zajmuje się przypadkami zagrożenia życia, ale czy powtarzający się wciąż brak dyżurującego tam lekarza nie jest poważną nieprawidłowością?
Rzecznik szpitala w odpowiedzi na nasze pytania wskazuje, że pacjent, który zgłosił się do nas ze skargą, przebywał na SOR od 14.20-18.30 (czyli 4 h i 10 min).
Pacjent był przyjęty przez lekarza w ciągu 2 h. Pacjent bez stanu zagrożenia życia po przeprowadzeniu procedury triage (system segregacji chorych przyp. aut.), zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie medycznym może oczekiwać na kontakt z lekarzem w SOR do 4h.
W tym czasie w SOR przebywało 3 pacjentów w stanie zagrożenia życia (pacjent ze złamaniem czaszki, pacjent z urazem śródczaszkowym oraz pacjent po upadku z wysokości) oraz kilku pacjentów z drobnymi urazami i załamaniami, jak Pan Jerzy, który zgłosił się do waszej redakcji.
Pacjent miał oczekiwać na konsultację ortopedyczną, której udzielić mógł mu jedynie dyżurny ortopeda, który obecny był na bloku operacyjnym – przekazuje Paweł Gawroński, rzecznik szpitala w Kaliszu.
Jak podkreśla kaliski szpital - zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym lekarz w SOR udziela świadczeń zdrowotnych w kolejności wynikającej z oceny stanu pacjenta przy triage, a więc w pierwszej kolejności pacjentom w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.
SOR zachowuje ciągłość pracy, jednak dostępność do wykwalifikowanej kadry lekarskiej jest niewystarczająca, podobnie jak w całym kraju – odpowiada Paweł Gawroński, rzecznik szpitala w Kaliszu.
Jak wyjaśnia rzecznik „okrąglaka” – nadmierne obciążenie SOR-u pacjentami jest problemem ogólnosystemowym w całym kraju i wynika z niedostatecznej dostępności do świadczeń zdrowotnych w ramach POZ i poradni specjalistycznych.
Dodatkowo kaliski SOR przyjmuje większość pacjentów wypadkowych w stanach ciężkich, ze względu że w całej południowej Wielkopolsce jest to jedyny szpital z oddziałem neurochirurgicznym oraz chirurgii szczękowo- twarzowej. Kaliski szpital ma najszybszy z okolicznych szpitali wskaźnik czasu przejęcia pacjenta od zespołu ratownictwa medycznego tj. 15.min – przekazuje Paweł Gawroński.
AG, fot. archiwum
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze