Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B, zwane potocznie żółtaczką wszczepienną, czy też żółtaczką typu B jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirusem WZW typu B zakażamy się o wiele łatwiej niż wirusem HIV. Ryzykuje każdy, kto nie jest zaszczepiony.
Wirus zapalenia wątroby typu B rozwijając się w organizmie zakażonego może prowadzić do wielu powikłań - marskości i niewydolności wątroby, a w konsekwencji nawet do raka pierwotnego tego narządu i zgonu. Na świecie ponad 350 mln ludzi jest przewlekłymi nosicielami tego wirusa, a 25% pozornie bezobjawowych nosicieli umiera z powodu przewlekłego zapalenia wątroby typu B. Czasem zakażenie przybiera tzw. piorunującą postać, gdy wirus rozwija się w ciągu kilku godzin od zakażenia i sieje w organizmie nieodwracalne spustoszenie. Stąd tak ważna jest profilaktyka i szczepienia ochronne.
Na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej trwa program, dzięki któremu można bezpłatnie zaszczepić się przeciw WZW typu B.
Projekt ten jest kompleksowy zaczyna się od edukacji. Mamy szansę przekazania wiedzy oraz wyedukowania 12 000 osób na temat choroby jaką jest Wirusowe Zapalenie Wątroby, ale także możliwości jej zapobiegania i leczenia. Kolejnym elementem jest diagnostyka, ponad 2 000 osób będzie przebadanych w kierunku obecności wirusa HCV i HBV natomiast prawie 7 000 osób będzie miało szansę na bezpłatne szczepienia na terenie całej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Chcemy aby szczepionki były dostępne w każdej przychodni, współpracujemy ze szpitalami. Dajemy szanse na to, żeby ustrzec się przed tą groźną chorobą na całe życie – mówi lek. Sebastian Łaźniak, Realizator zadania.
Na szczepienie można zapisać się online poprzez stronę internetową https://zoltakropla.pl/ lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 800 808 006. Można też bezpośrednio zgłosić się do jednego z punktu szczepień – ich lista dostępna jest TUTAJ
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B) wywołane jest zakażeniem wirusem HBV. Wirus przenoszony jest poprzez kontakt z zakażoną krwią oraz płynami ustrojowymi. Innymi czynnikami ryzyka są transfuzje krwi, dializy, akupunktura, wykonywanie tatuażu, czy korzystanie z tych samych przyborów higienicznych. Wirusowe zapalenie wątroby typu B nie przenosi się poprzez trzymanie się za ręce, korzystanie z tych samych sztućców, całowanie, przytulanie, kaszel, kichanie lub karmienie piersią.
***
Program jest realizowany na terenie całej Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej, skierowany jest do aktywnych zawodowo mieszkańców AKO. Badaniami profilaktycznymi w kierunku zakażenia wirusem HBV i HCV w ciągu realizacji projektu objętych zostanie 2376 mieszkańców, edukacja zdrowotna obejmie 12 000 osób. Szczepienia przeciwko WZW B przewidziane są dla 6885 dla osób, które zostaną zakwalifikowane na podstawie karty kwalifikacyjnej do szczepień. Część szczepienna programu skierowana jest do osób aktywnych zawodowo w wieku od 36 do 64 lat.
Projekt „Program edukacji zdrowotnej, wykrywania zakażeń HBV i HCV oraz szczepień przeciwko WZW typu B na terenie Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej” obejmuje swym zasięgiem 24 gminy i miasta, wchodzące w skład Aglomeracji, w tym miasto Kalisz i Ostrów Wielkopolski. Teren ten zamieszkuje 360 000 osób.
Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze