Bezkonkurencyjna Marysia. Kaliszanka mistrzynią świata w windsurfingu!

Kolejny międzynarodowy sukces Marii Rudowicz. Kaliska żeglarka została właśnie mistrzynią świata do lat 15 w windsurfingowej klasie Techno 293. Znakomite szóste miejsce zajął natomiast jej klubowy kolega Szymon Cieślak. Czempionat rozegrany został w Torbole we Włoszech, na jeziorze Garda.

Maria Rudowicz ma zaledwie 13 lat, ale z ogromnym powodzeniem rywalizuje ze starszymi od siebie zawodniczkami. Dominuje nie tylko w kraju, ale też w międzynarodowym towarzystwie. Już latem tego roku włoska Garda okazała się dla niej szczęśliwa, bo właśnie na tym akwenie wywalczyła tytuł mistrzyni świata do lat 15 w nowej olimpijskiej klasie żeglarskiej iQFoil. Z kolei kilka tygodni później w Tallinnie sięgnęła po złoto mistrzostw Europy U15 w klasie Techno 293. W tej ostatniej specjalności jest już także najlepsza na świecie. Tytuł mistrzowski w kategorii do lat 15 zdobyła w minionym tygodniu w zawodach, których gospodarzem było włoskie Torbole.

Zawodniczka UJKS Szturwał Kalisz popłynęła znakomicie. Wygrała cztery z 15 wyścigów. Tylko w trzech z nich plasowała się poza czołową trójką. Triumfowała z dużą przewagą nad drugą Hiszpanką Azul Sanchez Vallejo i trzecią w klasyfikacji generalnej Włoszką Anną Polettini. Druga z kaliszanek, Gabriela Rudyk, uplasowała się na 18. miejscu.

– Jestem szczęśliwa, bo to nie były łatwe regaty. Pływałam bardzo równo i co najważniejsze, w czołówce. Tytuł mistrzyni świata zapewniłam sobie już na dzień przed końcem zawodów i w ostatnim dniu mogłam już nie startować, ale oczywiście stanęłam na linii startu i sportowo walczyłam do końca. Ten rok jest niesamowity, najpierw mistrzostwo Europy, teraz mistrzostwo świata. Wiele osób dziwi się, że dokonała tego dziewczyna z miasta w środku Polski, gdzie nie ma szczególnie dobrych warunków do żeglowania. To naprawdę niesamowite, ale decydująca jest ciężka praca, pasja i talent. Dziękuję wszystkim, którzy mi w tej drodze do mistrzostwa pomagają – podsumowała Maria Rudowicz.

W rywalizacji chłopców do lat 15 świetnie spisał się Szymon Cieślak. Zawodnik UJKS Szturwał ukończył zmagania na szóstej lokacie. Wygrał jeden z wyścigów, w innym z kolei był drugi. W jego kategorii sklasyfikowano 57 młodych żeglarzy z całego świata.

W światowym czempionacie na włoskiej Gardzie udział wzięło jeszcze dwoje przedstawicieli kaliskiego klubu. Zarówno Julia Przybył, jak i Wojciech Jaśkiewicz debiutowali w tak dużym wydarzeniu i zebrali cenne doświadczenie, startując z rówieśnikami z całego globu w kategorii do lat 13.

W regatach uczestniczyło łącznie ponad 300 zawodników z 21 krajów.