Na trop procederu wpadli kaliscy kryminalni.
Jakiś czas temu policjanci dostali informację, że taki proceder może się odbywać i zaczęli to sprawdzać. Okazało się, że faktycznie są osoby z Kalisza, które takie certyfikaty wystawiają za pieniądze – mówi Andrzej Borowiak, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Podjęto decyzję o zatrzymaniu tych osób, bo policjanci nie chcieli ryzykować, że jakieś materiały dowodowe mogą zostać ukryte lub zniszczone i przedwczoraj tj. 3 listopada do tych zatrzymań doszło. Zabezpieczono różne materiały do badań i panie zostały oddane do dyspozycji prokuratora.
Do Kalisza przyjeżdżali ludzie z całej Polski
Zatrzymane pielęgniarki to kaliszanki w wieku od 38 do 58 lat. Każda była zatrudniona w innym miejscu, ale współpracowały ze sobą, a proceder odbywał w jednym z punktów na terenie Kalisza, który miał podpisane porozumienie z NFZ na wykonywanie szczepień.
Wstępne ustalenia policji wskazują, że przyjeżdżali tu ludzie z całej Polski, którzy z jakichś powodów nie chcieli się zaszczepić, a potrzebowali certyfikatu, by np. wyjechać za granicę.
Jeden od drugiego dowiadywali się, że właśnie w Kaliszu można załatwić fałszywy dokument – dodaje rzecznik policji.
Na czym polegał proceder?
Jak informuje prokuratura cała trójka usłyszała zarzut „dopuszczenia się przestępstwa poświadczenia nieprawdy, sfałszowania dokumentacji, a także oszustwa na szkodę Skarbu Państwa”.
Dotychczasowe ustalenia wskazują, że od maja 2020 r. do 3 listopada br. kobiety, działając wspólnie i w porozumieniu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, będąc uprawnionymi do wystawiania dokumentów w postaci unijnego certyfikatu szczepienia przeciwko covid, poświadczającego odbycie tego szczepienia, pobierały środki, a jednocześnie poświadczały nieprawdę co do faktycznego szczepienia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w ten sposób, że wprowadzały do systemu dane tych osób, gdzie z tych wstępnych ustaleń wynika, że ta liczba przekracza 100 – mówi Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kaliszu. - Następnie pobierały od tych osób środki pieniężne w różnych kwotach, a dawki szczepionek niszczyły, czym wprowadzały w błąd osoby uprawnione do obsługi systemu informatycznego NFZ w zakresie przesyłania wygenerowanych danych i w efekcie działały na szkodę Skarbu Państwa.
Jak dodaje, mając na względzie konieczność wykonania szeregu dodatkowych czynności, prokurator, po przedstawieniu zarzutów, wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec całej trójki. Posiedzenie aresztowe zaplanowano na godz. 12.00 w piątek, 5 listopada.
MIK, fot. AG
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze