Reklama
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Na L4 przez wypalenie zawodowe? Sprawdź, czym się objawia

Od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe będzie uznawane za jednostkę chorobową na podstawie Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób WHO. To sprawia, że osoby, u których zostanie stwierdzone, mogą ubiegać się o zwolnienie lekarskie. Specjaliści podkreślają, by nie lekceważyć tego zjawiska, bo syndrom wypalenia może mieć poważne konsekwencje.
Na L4 przez wypalenie zawodowe? Sprawdź, czym się objawia

Wypalenie zawodowe to odpowiedź organizmu na długotrwały stres, którego źródłem jest praca. Może być ono reakcją na przeciążenie obowiązkami, zbyt odpowiedzialne i trudne zadania lub wyczerpującą, nudną i monotonną pracę. Chociaż wypalenie zawodowe odnosi się przede wszystkim do funkcjonowania w środowisku zawodowym, ma jednak ogromny wpływ na jakość całego naszego życia.

Dotyka ono ludzi niemal w każdym wieku. Narażone na nie są szczególnie osoby bardzo ambitne, z tendencją do pracoholizmu. Zjawisko nasiliło się w czasie lockdownu, kiedy wielu ludzi przeszło na pracę zdalną.

Od nowego roku pracownik, u którego lekarz potwierdzi wystąpienie wypalenia zawodowego, może pójść na zwolnienie lekarskie z tego tytułu. Choć otwiera to furtkę do wyłudzeń L4 specjaliści zaznaczają, by nie lekceważyć tego zjawiska.

Jakie są symptomy wypalenia zawodowego?

U osób doświadczających wypalenia zawodowego najczęściej obserwuje się:

- Wyczerpanie emocjonalne i psychofizyczne, które pojawia się na skutek psychicznego przemęczenia lub przeciążenia. Objawia się ono narastającym, długotrwałym i nieprzemijającym uczuciem zmęczenia oraz zniechęcenia. Stanowi temu mogą towarzyszyć stwierdzenia typu: „nic mi się nie chce”, „to wszystko nie ma sensu”.

- Depersonalizację przejawiającą się tendencją do nadmiernego dystansowania się wobec problemów zawodowych i deprecjonowania innych osób (współpracowników, podwładnych, klientów), niechęcią do kontaktów interpersonalnych, konfliktowością i problemami z komunikacją interpersonalną.

- Obniżone poczucie wartości dokonań osobistych, oznaczające brak zadowolenia z osiąganych w pracy wyników oraz subiektywne odczucie braku sukcesu.

Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym?

- Istnieją różne sposoby zapobiegania wypaleniu zawodowemu oraz postępowania w przypadku zaistnienia tego zjawiska:

- Bardzo ważne jest wykonywanie pracy zgodnej ze zdobytą wiedzą, umiejętnościami, kwalifikacjami i predyspozycjami oraz stawianie sobie realnych celów zawodowych, czerpanie satysfakcji z wszelkich, nawet najmniejszych sukcesów i dokonań.

- Dbałość o wypoczynek w trakcie dnia pracy oraz po jego zakończeniu. Wypalenie zawodowe dużo częściej pojawia się u osób, które pracują ponad 40 godzin w tygodniu, przynoszą pracę do domu i nawet w czasie wolnym nie przestają o niej myśleć i mówić.

- Rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, zapewnienie sobie czasu na zajęcia, które sprawiają dużo satysfakcji i są źródłem energii emocjonalnej oraz psychicznej.

- Na każdym etapie rozwoju człowieka istotny jest ciągły wysiłek, którego celem jest rozwijanie osobowości, budowanie adekwatnej samooceny i obiektywnej oceny rzeczywistości. Nie mniej ważne jest ciągłe rozwijanie umiejętności interpersonalnych, komunikacyjnych, jak też utrzymywanie kontroli nad doświadczanym stanem emocjonalnym.

- Przydatne będzie gromadzenie i rozwijanie zasobów związanych z umiejętnością radzenia sobie ze stresem. Dzięki nim możliwe staje się postrzeganie sytuacji trudnych jako wyzwań, a nie jako zagrożeń czy strat.

- Nie można zapominać również o utrzymywaniu bliskich relacji z innymi ludźmi oraz zapewnieniu sobie możliwości uzyskiwania wsparcia społecznego i pomocy.

Po stronie pracodawcy bardzo ważna jest dbałość o:

- dopasowanie zadań do kompetencji oraz czasowych możliwości pracowników,

- adekwatne wynagradzanie za pracę,

- docenianie, chwalenie i podkreślanie osiągnięć pracowników,

- umożliwienie adekwatnego poziomu samodzielności oraz decyzyjności,

- zapewnienie przyjaznego i otwartego środowiska pracy.

AG na podstawie rodzinaipraca.gov.pl/, fot. pixabay


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/