Wypalenie zawodowe to odpowiedź organizmu na długotrwały stres, którego źródłem jest praca. Może być ono reakcją na przeciążenie obowiązkami, zbyt odpowiedzialne i trudne zadania lub wyczerpującą, nudną i monotonną pracę. Chociaż wypalenie zawodowe odnosi się przede wszystkim do funkcjonowania w środowisku zawodowym, ma jednak ogromny wpływ na jakość całego naszego życia.
Dotyka ono ludzi niemal w każdym wieku. Narażone na nie są szczególnie osoby bardzo ambitne, z tendencją do pracoholizmu. Zjawisko nasiliło się w czasie lockdownu, kiedy wielu ludzi przeszło na pracę zdalną.
Od nowego roku pracownik, u którego lekarz potwierdzi wystąpienie wypalenia zawodowego, może pójść na zwolnienie lekarskie z tego tytułu. Choć otwiera to furtkę do wyłudzeń L4 specjaliści zaznaczają, by nie lekceważyć tego zjawiska.
Jakie są symptomy wypalenia zawodowego?
U osób doświadczających wypalenia zawodowego najczęściej obserwuje się:
- Wyczerpanie emocjonalne i psychofizyczne, które pojawia się na skutek psychicznego przemęczenia lub przeciążenia. Objawia się ono narastającym, długotrwałym i nieprzemijającym uczuciem zmęczenia oraz zniechęcenia. Stanowi temu mogą towarzyszyć stwierdzenia typu: „nic mi się nie chce”, „to wszystko nie ma sensu”.
- Depersonalizację przejawiającą się tendencją do nadmiernego dystansowania się wobec problemów zawodowych i deprecjonowania innych osób (współpracowników, podwładnych, klientów), niechęcią do kontaktów interpersonalnych, konfliktowością i problemami z komunikacją interpersonalną.
- Obniżone poczucie wartości dokonań osobistych, oznaczające brak zadowolenia z osiąganych w pracy wyników oraz subiektywne odczucie braku sukcesu.
Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym?
- Istnieją różne sposoby zapobiegania wypaleniu zawodowemu oraz postępowania w przypadku zaistnienia tego zjawiska:
- Bardzo ważne jest wykonywanie pracy zgodnej ze zdobytą wiedzą, umiejętnościami, kwalifikacjami i predyspozycjami oraz stawianie sobie realnych celów zawodowych, czerpanie satysfakcji z wszelkich, nawet najmniejszych sukcesów i dokonań.
- Dbałość o wypoczynek w trakcie dnia pracy oraz po jego zakończeniu. Wypalenie zawodowe dużo częściej pojawia się u osób, które pracują ponad 40 godzin w tygodniu, przynoszą pracę do domu i nawet w czasie wolnym nie przestają o niej myśleć i mówić.
- Rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, zapewnienie sobie czasu na zajęcia, które sprawiają dużo satysfakcji i są źródłem energii emocjonalnej oraz psychicznej.
- Na każdym etapie rozwoju człowieka istotny jest ciągły wysiłek, którego celem jest rozwijanie osobowości, budowanie adekwatnej samooceny i obiektywnej oceny rzeczywistości. Nie mniej ważne jest ciągłe rozwijanie umiejętności interpersonalnych, komunikacyjnych, jak też utrzymywanie kontroli nad doświadczanym stanem emocjonalnym.
- Przydatne będzie gromadzenie i rozwijanie zasobów związanych z umiejętnością radzenia sobie ze stresem. Dzięki nim możliwe staje się postrzeganie sytuacji trudnych jako wyzwań, a nie jako zagrożeń czy strat.
- Nie można zapominać również o utrzymywaniu bliskich relacji z innymi ludźmi oraz zapewnieniu sobie możliwości uzyskiwania wsparcia społecznego i pomocy.
Po stronie pracodawcy bardzo ważna jest dbałość o:
- dopasowanie zadań do kompetencji oraz czasowych możliwości pracowników,
- adekwatne wynagradzanie za pracę,
- docenianie, chwalenie i podkreślanie osiągnięć pracowników,
- umożliwienie adekwatnego poziomu samodzielności oraz decyzyjności,
- zapewnienie przyjaznego i otwartego środowiska pracy.
AG na podstawie rodzinaipraca.gov.pl/, fot. pixabay
Napisz komentarz
Komentarze