Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Z szamba prosto na pola, łąki i do rzeki. Fatalne wnioski po kontroli NIK

Tam gdzie jest kanalizacja takiego problemu nie ma. Tam gdzie jej nie ma, jest kompletna „wolna amerykanka” i brak kontroli nad tym, co dzieje się z nieczystościami wywożonymi z przydomowych szamb. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak samorządy radzą sobie z problemem zanieczyszczania wód gruntowych i rzek przez ścieki komunalne. NIK kontrolowała też jedną z gmin w powiecie kaliskim.
Z szamba prosto na pola, łąki i do rzeki. Fatalne wnioski po kontroli NIK

Autor: pixabay.com

Rozwój systemów kanalizacji i oczyszczalni ścieków komunalnych w Polsce trwa od trzech dekad. Znaczna część środków finansowych pozyskiwanych z Unii Europejskiej przeznaczana jest na tego typu inwestycje i sytuacja w ochronie środowiska znacznie się poprawiła, porównując obecne czasy np. z latami 90- tymi.

Ale są nadal w Polsce gminy gdzie kanalizacji nie ma, albo mieszkańcy nie chcą się do  niej podłączyć. I to takie gminy kontrolowała NIK. Okazuje się, że nawet w 90 procentach nieczystości ze zbiorników bezodpływowych, czyli szamb, trafiały wprost do środowiska: na łąki, pola czy do lasu, a potem do wód gruntowych czy wprost do rzek i jezior.  Kontrolerzy wykazali braki techniczne i organizacyjne w gminach. 

Tylko sześć gmin z 28 kontrolowanych miało stacje zlewne i oczyszczalnie zdolne do przyjęcia wszystkich ścieków z nieruchomości bez kanalizacji, oznacza to, że mieszkańcy nawet gdyby chcieli, to nie mieli gdzie ścieków oddać do utylizacji. Ponadto bardzo słabo wygląda kontrola tego, co w gminach dzieje się ze ściekami. 

Kontrola wykazała, że gminy nie były przygotowane organizacyjnie do sprawowania nadzoru nad gospodarką ściekową. Głównym powodem były braki kadrowe. W 12 gminach gospodarką ściekową zajmował się jeden pracownik, w 10 dwóch pracowników, a w pozostałych trzech. (…) Żadna z kontrolowanych gmin nie prowadziła rzetelnej ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni. Brakowało pełnych danych o obowiązkowych umowach na wywóz nieczystości zawieranych przez właścicieli nieruchomości oraz o faktycznej częstotliwości przeprowadzanych wywozów.  – czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. 

 

Kontroli poddana była m.in. gmina Mycielin w powiecie kaliskim. Wynika z niej, że w Mycielinie w latach 2019 – 2020 do środowiska w stanie nieoczyszczonym trafiło aż 94 procent ścieków wytworzonych w nieruchomościach, które miały szamba. Jak to zmienić?  NIK we wnioskach pokontrolnych podaje kilka zaleceń: 

  • zapewnienie aktualności i kompletności gminnych ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków w celu wykonywania na jej podstawie kontroli częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych;
  • egzekwowanie od właścicieli nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe obowiązków wynikających z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach;
  • wydawanie decyzji w sprawie wywozu zastępczego nieczystości wobec właścicieli nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe, którzy nie zawarli umowy na ich opróżnianie.

 

NIK wnioskuje też do Ministra Klimatu i Środowiska o rozważenie dodatkowego narzędzia wsparcia dla samorządów, które z powodu rozproszonego charakteru zabudowy nie są w stanie z własnych środków rozwijać sieci kanalizacyjnej w gminie. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/