Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Doktor Google prawdę o zdrowiu ci powie?

Jest najpopularniejszym lekarzem na świecie. Porad udziela o każdej porze dnia i nocy. W dodatku żeby się z nim skonsultować nie trzeba wychodzić z domu. Doktor Google ma jednak poważną wadę: bardzo często się myli. Dlatego lekarze uczulają - nie wierzmy temu, co przeczytamy w sieci! A doktora szukajmy w przychodni, nie w Internecie.  
Doktor Google prawdę o zdrowiu ci powie?

Zachorowalność na grypę i choroby grypopodobne ciągle rośnie. Widać to nie tylko po słabej frekwencji w zakładach pracy, przedszkolach czy żłobkach, ale i po długich kolejkach w przychodniach. O ile wygodniej byłoby leczyć się z domowej kanapy… Wiele osób tak właśnie robi. Objawy choroby wpisuje do internetowej wyszukiwarki i czyta diagnozę postawioną przez doktora Googla albo użytkowników forów internetowych.  

Jak podaje pracownia ARC Rynek i Opinie (“Internet leczy skutecznie”) aż 52% badanych pacjentów podjęło próbę leczenia na podstawie informacji uzyskanych w internecie, bez konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. Co ciekawe: 92% z tych osób uznało, że to leczenie okazało się skuteczne, czyli prawie wszyscy pacjenci doktora Google są zadowoleni z jego usług. Przed internetową diagnozą ostrzega jednak Mirosław Gabrysiak, lekarz rodzinny. - Postawienie diagnozy na tej podstawie uważałbym za bardzo ryzykowne, bo w Internecie są, kolokwialnie mówiąc, głupoty, których pacjenci nie mający wykształcenia medycznego nie są w stanie zweryfikować – mówi. Przyznaje jednak, że coraz częściej nie jest lekarzem pierwszego kontaktu, bo „wyręcza” go właśnie internetowa wyszukiwarka. - Wiele osób przychodzi już z gotową diagnozą i chce tylko ewentualnego potwierdzenia, ponieważ doktor Google jest w ostatnim czasie powszechnie dostępny i w powszechnym użyciu – przyznaje.


W Google można znaleźc testy na wszystko, włącznie z chorobą psychiczną. Po kilku takich etstach z pewnością można sie jej nabawić

Internet ma swoje dobre strony, bo uczula pacjentów na pewne objawy, które bez wiedzy zaczerpniętej z sieci mogliby zbagatelizować. Najczęściej jednak internetowa diagnoza jest nietrafna. Zestaw stałych objawów, takich jak ból mięśni, kości czy głowy dają zarówno wynik: ,,masz grypę’’, jak i,,masz raka’’. Pani Anna, pielęgniarka przyznaje, że czasami korzysta z Internetu, ale osobom, które nie mają wiedzy medycznej tego nie poleca.- Ludzie czytają to, co jest w Internecie, a nie do końca jest to prawdziwe. Wtedy  naprawdę można nabawić się choroby, najbardziej psychicznej – mówi.


Na forach internetowych ktoś opisuje objawy, ktoś inny stawia diagnozę. Coraz częściej tak właśnie się leczymy

Najbezpieczniej więc zgłosić się do lekarza – zaleca Mirosław Gabrysiak. – I żeby był to lekarz… prawdziwy, który zleca prawdziwe badania i wypisuje prawdziwe recepty – radzi. 

Katarzyna Krzywda, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama