Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strażacy zastępują medyków? Niepokojące statystyki

Straż pożarna już dawno nie jest tylko służbą od gaszenia pożarów. Niemal równie często, co przed ogniem, chronią nas przed nagłymi przypadkami chorób. Ze statystyk strażaków Kalisza wynika, że z pomocą medyczną, trochę w roli pogotowia, wyjeżdżają prawie tak samo często jak do pożarów.
Strażacy zastępują medyków? Niepokojące statystyki

Autor: archiwalne

Godzina 15:00, centrum Kalisza. Na sygnale pędzi straż pożarna. Dwa wozy PSP Kalisz zatrzymują się przy kamienicy przy ul. Piekarskiej. Ale ognia ani dymu nie widać. Bo w tym zdarzeniu, do którego doszło 27 grudnia ubr. nie chodziło o pożar. Strażacy zostali wezwani do 86- letniej kobiety z zatrzymaniem krążenia. Nie było wolnej karetki, pojechali więc „ogniowi”. Takich sytuacji jest coraz więcej. 

I dla porównania w 2021 roku strażacy w Kaliszu i powiecie do gaszenia pożarów wyjeżdżali 417 razy, to o sto przypadków mniej niż dwa lata temu. Ale do działań medycznych wyjeżdżają coraz częściej.  W 2021 roku strażacy interwencji medycznych w zastępstwie ratownictwa medycznego podjęli aż 381 razy. 

Dobrze, że są strażacy i żadnej pomocy nie odmówią, źle jednak, że brakuje karetek. 

Każdy ze strażaków jest przeszkolony z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Mamy certyfikację co trzy lata. Druhowie OSP w większości również są przeszkoleni z tego zakresu – mówi mł. kpt. Szymon Zieliński oficer prasowy kaliskiej straży pożarnej.

W wozach strażacy mają niezbędny sprzęt medyczny.

Oprócz torby medycznej w skład zestawu wchodzą jeszcze dodatkowo nosze, które są potrzebne w przypadku ewentualnych złamań. Na stanie takiej torby są m.in.  zestaw do tlenoterapii, wszelkiego rodzaju opatrunki, rezerwuar wykorzystywany podczas resuscytacji – wymienia mł. kpt. Szymon Zieliński.

Jednak strażacy nie podadzą leków… A w niektórych sytuacjach ich szybkie otrzymanie jest to kluczowe.

Brakuje karetek

A gdzie są karetki? W ostatnich dwóch latach problem nie leży w liczbie karetek, a sposobie ich dysponowania. Nasze pogotowie dysponuje łącznie siedmioma zespołami wyjazdowymi: 1 karetką typu S (tzw. reanimacyjną) z lekarzem i 6 karetkami typu P (podstawowymi).

Każda z karetek ma średnio pięć wyjazdów na dobę. Liczba wyjazdów się nie zwiększa, wydłuża się czas przygotowania pojazdu w związku z koniecznością dezynfekcji po pacjentach zakażonych koronawirusem. To proces, który zajmuje trochę czasu - mówi nam Paweł Gawroński, rzecznik kaliskiego szpitala. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama