Kaliska dominacja w chodzie. Lekkoatletki UKS 12 najlepszymi juniorkami w kraju!

Kaliskie lekkoatletki zdominowały rywalizację w chodzie sportowym w kategorii do lat 18 podczas Halowych Mistrzostw Polski. Złoto wywalczyła Emilia Wiśniewska, a srebro Paulina Tomaszewska. O podium w kategorii U20 otarła się natomiast Amelia Błażejewska.

Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Polski w juniorskich kategoriach U18 i U20 rozpoczęły się w piątek w Rzeszowie. Już w pierwszym dniu imprezy aż dwa medale wywalczyły reprezentantki UKS 12 Kalisz. W chodzie na dystansie 3000 metrów w kategorii do lat 18 mistrzynią kraju została Emilia Wiśniewska (14:46.23), a wicemistrzynią Paulina Tomaszewska (15:08.62). Obie kaliszanki, które są członkiniami narodowej kadry, zdominowały rywalizację, zasłużenie zajmując dwie czołowe lokaty. Podium uzupełniła Małgorzata Zadrąg (OKS Skra Warszawa), która do złotej medalistki straciła ponad 40 sekund.

– Moje podopieczne spisały się doskonale taktycznie – cieszy się trener medalistek, Paweł Wiśniewski. – Nie wychodząc od początku na prowadzenie, ale przez połowę dystansu kontrolowały sytuację. Atak rozpoczęła Paulina Tomaszewska. Jednak więcej sił na finiszu zachowała Emilia Wiśniewska, która ostatni kilometr pokonała w zawrotnym tempie 4.41. Obie zawodniczki uczęszczają do II Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu – dodaje szkoleniowiec UKS 12 Kalisz.

Niewiele brakowało, a dorobek medalowy kaliskiego klubu powiększyłby się o jeszcze jedną zdobycz. O podium otarła się bowiem Amelia Błażejewska, startująca w chodzie w kategorii do lat 20. Utalentowana i utytułowana już lekkoatletka, także kadrowiczka, minęła linię mety na czwartej pozycji, z wynikiem 14:41.05, tracąc do trzeciej Kingi Tomasik (MOS CSiR Dąbrowa Górnicza) nieco ponad sekundę.

– Nasza zawodniczka, po zaciętym finiszu, przegrała z inną przedstawicielką kadry narodowej. Trzeba jednak przyznać, że poziom w kategorii U20, w której startowała Amelka, był bardzo wysoki. Dość powiedzieć, że ambitna uczennica IV LO poprawiła swój rekord życiowy na 3 km o ponad 15 sekund, ale to wystarczyło do czwartej lokaty – relacjonuje trener Wiśniewski.

W tej samej kategorii wiekowej rywalizowały jeszcze dwie inne chodziarki UKS 12 Kalisz. Na dwunastym miejscu, z czasem 17:38.34, uplasowała się Olga Odziemek, a tuż za nią sklasyfikowana została Anna Sobiś, z wynikiem 18:13.69. Mistrzynią Polski U20 została Magdalena Żelazna z AZS AWF Gorzów Wlkp. (13:55.79). – Olga jest uczennicą I LO w Kaliszu, natomiast Ania, która zmagała się z przeziębieniem, uczęszcza na co dzień do IV LO – informuje Paweł Wiśniewski.