Ku pokrzepieniu serc… Od kilku dni nasze skrzynki są zapełniane wnioskami o powołania do służby. Również Polaków zamieszkujących poza granicami państwa! – informują Wojska Obrony Terytorialnej na swoim profilu na fb.
I na dowód publikuje zdjęcie jednego z wniosków, 41-letniego Łukasza pochodzącego z Bydgoszczy, który mieszka w Wielkiej Brytanii.
A tak Terytorialsi zachęcają, by właśnie teraz zdecydować się na dołączenie do nich:
Dobrze, że solidaryzujesz się z Ukrainą uczestnicząc w protestach przed Ambasadą, czy zmieniając zdjęcie profilowe na to z niebiesko-żółtą flagą.
Ale jeśli chcesz mieć rzeczywisty wpływ na sytuację - NAUCZ SIĘ WALCZYĆ! W WOT dajemy Ci taką możliwość!
Osoby z Kalisza i powiatu mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu – pl. Św. Józefa 5 lub online - LINK DO STRONY
W komentarzach wiele osób daje znać, że czeka na rozpoczęcie rekrutacji. Niektórzy zwracają uwagę na potrzebę powszechnego szkolenia wojskowego.
Powinna być jeszcze jedna droga przeszkolenia wojskowego, bardziej ogólnodostępna (obsługa broni i przeszkolenie na obsługę jakiegoś sprzętu). W razie "W", żeby było wiadomo co robić, a nie być mięsem armatnim z pospolitego ruszenia.
Ktoś ma kat C+E pojedzie ciężarówką, a po przeszkoleniu transporterem, a nawet czołgiem.
Ktoś pyka sobie hobbistycznie na strzelnicy...przeszkolić go na karabin snajperski itp.
Ktoś jest informatykiem... może zająć się łącznością, obsługą radarów itp.
Przykładów można wiele mnożyć. Chodzi o przeszkolenie wedle predyspozycji danego człowieka. Przeszkolenie taki delikwent mógłby mieć raz na 3-6 miesięcy, żeby utrwalił sobie swój zakres obowiązków i odświeżył wiadomości.
Na coś takiego bym się pisał, a tak mam rodzinę na utrzymaniu i muszę o niej myśleć – zauważa jeden z użytkowników.
W związku z wojną na Ukrainie 24 lutego żołnierze WOT otrzymali sygnał natychmiastowego stawiennictwa.
Dla wsparcia administracji państwowej i samorządowej realizującej zadania przyjęcia uchodźców z Ukrainy wprowadzono nowy status do natychmiastowego stawiennictwa dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej byli zobowiązani do sprawdzenia wyposażenia, powiadomienia pracodawców oraz zapewnienia sobie możliwości stawiennictwa w zmienionym reżimie czasowym.
Obecnie żołnierze WOTu działają głównie w ramach Grup Wsparcia Relokacji Uchodźców.
W skład grup wchodzą żołnierze, w dużej mierze - kobiety ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, po przeszkoleniu z pierwszej pomocy, z kompetencjami opieki nad dziećmi i seniorami.
Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad OT oraz dwa centra szkolenia. Liczebność WOT wynosi obecnie blisko 32 000 żołnierzy. W 2022 roku planowane jest uruchomienie formowania kolejnych brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej).
Misją terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to m.in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych i zwalczanie ich oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Terytorialsi stanowili ogromne wsparcie służb podczas nasilonych fal epidemii.
Natomiast w czasie wojny będą wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią – siłą wiodącą.
Jak wygląda proces dołączenia do WOT? O służbę w WOT może ubiegać się każdy, kto jest zdolny do czynnej służby wojskowej na podstawie orzeczenia właściwej komisji lekarskiej. Rekrutacja trwa około miesiąca, następny krok to 16 dni szkolenia podstawowego, po którym następuje przysięga. Cały cykl szkolenia żołnierza WOT trwa 3 lata. Po tym czasie żołnierz osiąga tzw. status ‘combat ready’ czyli pełną gotowość bojową.
Na czym polega wykonywanie obowiązków służbowych w WOT?
Wykonywanie obowiązków służbowych w WOT zależy przede wszystkim od zajmowanego stanowiska służbowego. Żołnierz szkoli się w jednostce wojskowej przez okres 11 miesięcy w systemie: jeden weekend w każdym miesiącu. W jednym z 12 miesięcy każdego roku służby odbywa 14-dniowe szkolenie podsumowujące. Łącznie daje to 36 dni szkolenia w roku. System został skonstruowany w taki sposób, by w ciągu pierwszych 3 lat służby żołnierz uczestniczył minimum w 124 dniach szkolenia.
Jak wygląda kwestia wynagrodzenia za służbę?
Żołnierz dostaje między innymi 411 złotych miesięcznie za dyspozycyjność. Oprócz tego jest wynagrodzenie za obowiązkowy weekend ćwiczeń w każdym miesiącu.
– Na teraz szeregowy dostaje za jeden dzień ćwiczeń 117,14 zł. Łącznie może dostać 650 złotych miesięcznie. W przypadku kaprala to 680 złotych, a podporucznik około 760 złotych. Te stawki mają rosnąć. W przypadku kryzysowych sytuacji żołnierz dostaje wynagrodzenie za każdy dzień działań – mówi w wywiadzie dla Radia RDN Małopolska z 22 lutego mjr Cezary Pązik, zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Nowym Sączu.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Wylogowani
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze