Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kościół pomaga uchodźcom. Diecezja publikuje listę swoich działań

Kościół Katolicki w Polsce ciągle jest organizacją o jednej z największych struktur w regionie, a jego działalność nie ogranicza się tylko do wsparcia duchowego wiernych. Szczególnie teraz. Wyznawcy tej wiary, księża, zakonnice i zakonnicy włączyli się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Diecezja Kaliska na bieżąco informuje o udzielanej pomocy i jej efektach. Podczas zbiórek do puszek we wszystkich parafiach zebrano ponad 500 tysięcy zł!
Kościół pomaga uchodźcom. Diecezja publikuje listę swoich działań

- W naszej diecezji w różnoraki sposób organizowana jest pomoc dla uchodźców z Ukrainy, ale także dla tych, którzy pozostali w swoim kraju, gdzie trwa wojna z Rosją. Tworzenie miejsc zamieszkania, wydawanie posiłków, organizowanie zajęć dla dzieci z Ukrainy, czy transporty żywności i środków medycznych na Ukrainę – to tylko niektóre formy pomocy udzielanej przez wiele wspólnot parafialnych oraz Caritas Kalisz.  – czytamy w komunikacie Diecezji Kaliskiej.

Dalej diecezja wymianie konkrety. Caritas Diecezji Kaliskiej w ośrodku w Słupi pod Kępnem  przyjęła grupą 15 osób. W ośrodku Pascha w Przedborowie tymczasowy dom znalazło 61 uchodźców, a kolejne 30 osób w Domaniewie. 

Prosimy zachęcać parafian do pomocy uchodźcom wojennym oraz tworzyć listę osób w parafii, które są gotowe przyjąć uchodźców do swoich domów. Liczbę miejsc gotowych do przyjęcia uchodźców należy zgłosić do Miejskich lub Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej lub do Caritas Diecezji Kaliskiej (s. Karolina, tel. 883 140 467). Zachęcamy do tworzenia, w miarę możliwości, listy miejsc pracy dla uchodźców. W miarę możliwości, zachęcamy do tworzenia tymczasowych miejsc pobytu dziennego dla dzieci uchodźców, którzy podejmują pracę lub jej poszukują. Niech w naszych działaniach towarzyszy nam nieustanna modlitwa o pokój oraz ufne zawierzenie Bożej Opatrzności - apeluje bp Łukasz Buzun.

Caritas w Kaliszu przy ul. Stawiszyńskiej od poniedziałku do piątku wydaje gorące posiłki i paczki z żywnością, a świetlica Samarytanin organizuje pomoc w nauce i zajęcia pozaszkolne dla ukraińskich dzieci. Pomagają też poszczególne parafie w Kaliszu i regionie. 

 Parafia Najświętszej Maryi Panny Kalisz – ks. Robert Lewandowski, proboszcz parafii przyjął 7 osób pochodzących z okolic Lwowa.

Parafia św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie – ks. Aleksander Gendera, proboszcz parafii wraz z Rada parafialną podjęli się konkretnych działań mających na celu jak najlepsze przyjęcie przybyłych osób. Okazana pomoc dotyczy między innymi zbiórki darowizn, zakwaterowania, odpowiedniej koordynacji opieki nad najmłodszymi oraz pomocy urzędowej osobom starszym. Wielu mieszkańców przygotowało puste mieszkania i pokoje, w których zostały zakwaterowane rodziny z Ukrainy, najczęściej pracowników już mieszkających i pracujących w Krotoszynie i okolicy.Parafia udzieliła schronienia 8 osobom dorosłym i 5 dzieciom w różnym wieku (od 6 miesięcy do lat 10). 

Parafia św. Idziego w Mikorzynie – ks. Witold Kałmucki, proboszcz parafii wraz z wiernymi oraz Bractwem św. Idziego przyjął do Domu Pielgrzyma 40 osób. Większość to dzieci od 2 do 17 lat. Każdego dnia przybywają nowe osoby szukające schronienia i opieki. 

Parafia Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie – Ojcowie Franciszkanie przyjęli 13 osób (6 dzieci i 7 dorosłych). Wśród przybyłych są osoby wyznania prawosławnego i grekokatolicy.

Parafia Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach – Ks. Zbigniew Króczyński, proboszcz parafii wraz z kapłanami dekanatu ołobockiego i wiernymi wysłał dwa transporty z żywnością, środkami higienicznymi i medycznymi. Ponadto parafia w Nowych Skalmierzycach przekazała prawie 11 tys. zł do Caritas Polska. Niektóre rodziny przekazały również pieniądze dla Domu Pielgrzyma we Lwowie na opłacenie rachunków za prąd i gaz.

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Latowicach – ks. Damian Hołoś, proboszcz parafii zawiózł na granicę do Korczowej zebraną żywność dla Domu Pielgrzyma pod Lwowem.

Parafia św. Idziego Brzeźnio - ks. Jan Henryk Witkowski, proboszcz przy pomocy parafian przyjął dwie matki z czwórką dzieci (6 osób).

Parafia św. Jana Chrzciciela w Rozdrażewie - na wikariacie mieszka 6 osób (2 dzieci i 4 osoby dorosłe)

A technikum im św. Józefa w Kaliszu wspiera wszelkie akcje pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy.   Uczniowie tej szkoły i pedagodzy zebrali 3 busy darów dla uchodźców, jeden z uczniów, który jest też strażakiem OSP zawozi pomoc humanitarną wprost na granicę polsko – ukraińską, a w samym technikum zbiórka darów trwa dalej. 

 

 


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kalisz 14.03.2022 04:04
Jeszcze ci Ukraińcy wyjdą wam bokiem.

tak 13.03.2022 19:09
Tu Ochojska ma rację-sale seminaryjne są puste, sale parafialne mogłyby przyjąć, księża mają wiele pomieszczeń.....Pomagajmy.

Rozum 13.03.2022 14:14
Szczerze ,faktycznie należy pomagać . Wojna jest złem .Ale też należy pamiętać rok 1943_1945 co UA zrobiła Polaka (sąsiad). Pomagać należy ,ale uważaj co on robi za twoimi plecami .Pomagaj ale z głową

Ja 13.03.2022 19:58
zdajesz sobie sprawę kiedy Ukraina stała się suwerennym Państwem ?

Wtf 13.03.2022 12:34
Pomagać trzeba z głową. Kiedyś Polacy ratowali żydów i jak nam się odwdzieczaja? Szanują bardziej Niemcy niż Polskę. A od Polski chcą roszczeń za zniszczone kamienicę przez Niemców. Niestety w życiu jest tak że ludzie mają więcej szacunku do tego co im nie pomaga niż do tego co im pomaga.

Jtmga 13.03.2022 12:31
A pamiętaćie jak opozycja robiła protesty że kościoł nie chce przyjmować zdrowych dużych mężczyzn z Białorusi? Gdzie jest teraz opozycja Jonski i Szczerba?

Cela 13.03.2022 11:46
Brawo, brawo.

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: -1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Ha ha HalskiTreść komentarza: Darmowe? Chyba w parku miejskim, albo pod mostem na Warszawskiej...Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:22Źródło komentarza: Tego jeszcze u nas nie było DARMOWE SPOTKANIE W KALISZUAutor komentarza: kkkkTreść komentarza: Bloki wybudowane przez KSM w Kaliszu w latach siedemdziesiątych miały taki wynalazek. Od środka klamka a na zewnątrz tylko gałka do zatrzaśnięcia drzwi za sobą przy wyjściu z mieszkania. Córka sąsiadów często zatrzaskiwała drzwi i przychodziła do mieszkania moich rodziców by przez balkon który był obok wejść do swojego domu.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:29Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: kaliszaninTreść komentarza: 15 minut temu komentarz miał jedną zieloną i jedną czerwoną łapkę,"życie" gratuluję inwencji oraz oszustwa!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:26Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: klaTreść komentarza: Skoro policja stwierdziła,że wszystko jest w porządku to rozpatrywanie zdarzenia pod kątem wyjścia matki i pozostawienia samego malucha jest bezcelowe.Mogła wyjść z mieszkania aby list od listonosza odebrać,posprzątać klatkę schodową na swojej kondygnacji,oddać sąsiadce pożyczony cukier,a nawet nagły przeciąg mógł drzwi zatrzasnąć.Błędem jest stosowanie przy małym dziecku zatrzaskowego zamka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:00Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) WSK "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer). Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Miejsce pracy: Kalisz W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY Informacja dla kandydatów do pracy w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. znajduje się pod adresem Polityka RODO ( wsk.kalisz.pl ) Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
Reklama