- W Kaliszu znika – i to dosłownie – kolejny, długo nierozwiązywany problem. Kończymy opróżnianie magazynu przy ulicy Wrocławskiej, w którym przez wiele lat zalegały nielegalnie zgromadzone odpady chemiczne. Co było powodem do niepokoju dla wielu z Was, zwłaszcza mieszkańców Szczypiorna - komentuje prezydent Krystian Kinastowski.
Chemikalia z magazynu w Szczypiornie (było ich około 3 tysięcy ton!) zostały przebadane, zidentyfikowane i przekazane do fachowej utylizacji.
- Są tam różne substancje, znaleźliśmy tam i ciekłą rtęć i stare farby. Spektrum odpadów jest bardzo szerokie - mówił na początku tego procesu, w maju 2021 roku Jarosław Surmacz z firmy Geocema, która jest jedną z dwóch wykonawców tego zlecenia.
Po zakończeniu zadania z pewnością dowiemy się więcej o materiałach, które zalegały w magazynie. Każda beczka była badana w mobilnym laboratorium tuż obok magazynu i w zależności od rodzaju substancji wywożona do zakładów utylizacji.
Na uprzątnięcie tego obiektu i zabezpieczenie mieszkańców przed ewentualnym skażeniem miasto wyda 19 mln zł, 9 mln to wsparcie z zewnątrz, więc z budżetu Miasta przeznaczono na ten cel i tak ogromną kwotę: 10 mln zł.
W tak kosztownym procesie pomóc miał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Początkowo zadeklarował wsparcie w kwocie 5 milionów złotych. Po negocjacjach i interwencji poselskiej Jana Mosińskiego kwotę znacznie zwiększono do 9 milionów.
Odpady te zalegały w magazynie od 2014 roku. Najemca wypełnił magazyn po brzegi beczkami z nieznaną substancją i zniknął. Służby go namierzyły, ale okazał się tylko "słupem". Mimo toczącego się wobec niego postępowania sądowego, nie udało się wyegzekwować usunięcia chemikaliów. Niezależnie od czynności śledczych to na samorząd spadła odpowiedzialność za utylizację odpadów i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Takie niestety mieliśmy prawo... Po całej serii tego typu procederów rząd zmienił przepisy.
- Wprowadziliśmy m.in. kaucję gwarancyjną, zastaw bankowy pod tego typu działalność. By w przypadku gdy w cudzysłowie właściciel takiego znaleziska „wyparuje”, żeby z tej kaucji pokryć koszty składowania i utylizacji - mówił Jan Mosiński, poseł PiS.
By móc zlecić wywóz chemikaliów, Miasto musiało przejąć działki przy ul. Wrocławskiej 164a. Teraz będzie musiało znaleźć im nowe przeznaczenie...
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać
Napisz komentarz
Komentarze