W Polsce mieszka niewiele ponad 38 milionów obywateli. W okresie 2011 – 2021 ubyło nas pół miliona. 48,3 procent Polaków to mężczyźni, nieco więcej jest zatem pań. Prawie 60 procent z nas mieszka w miastach, reszta Polaków mieszka na wsi. W ostatniej dekadzie niewiele, ale jednak część miastowych przeprowadziła się na wieś.
Liczba mieszkańców miast maleje od szeregu lat, mimo że co roku nadawane są prawa miejskie dotychczasowym miejscowościom wiejskim (w okresie międzyspisowym powstały 52 nowe miasta). Proces ten głównie spowodowany jest rozwojem ośrodków podmiejskich. W okresie międzyspisowym tempo przyrostu ludności wiejskiej wyniosło 1,2%, w miastach stopa ubytku kształtowała się na poziomie minus 2,8%. – czytamy w raporcie GUS.
Największym pod względem województwem w Polsce ciągle jest mazowieckie. Na Mazowszu mieszka 14,5% ogółu ludności, dalej jest śląskie, a na trzecim miejscu mamy Wielkopolskę. I co powinno cieszyć Wielkopolan przybyło nas w ostatniej dekadzie. W naszym województwie mieszka ponad 3,5 miliona Polaków, o 57 tys. więcej niż w 2011 roku. Dla porównania w woj. śląskim w tym samym czasie spadła liczba mieszkańców.
A największy spadek liczby ludności zadział się w woj. świętokrzyskim aż o 6,6 proc. Wielkopolska jest też na podium pod względem liczby nowych mieszkań oddanych do użytku. Lepiej jest tylko w Małopolsce i na Pomorzu.
W okresie 2011–2021 największy przyrost mieszkań odnotowano w województwach: małopolskim (20,2%), pomorskim (19,7%), wielkopolskim (19,0%) oraz mazowieckim (18,2%). - informuje GUS.
A w skali całego kraju mamy najmniej niezagospodarowanych budynków.
Dane GUS-u pokazują sporą zmianę w strukturze ludności Polski pod względem stanu cywilnego. O dwa procent zmniejszyła się liczba osób, będących w związku małżeńskim, a z 5 procent w 2011 roku do 7,6 % obecnie zwiększyła się liczba rozwiedzionych Polaków. Najwięcej małżeństw, a najmniej rozwodów jest we wschodnich województwach, czym dalej na zachód, tym proporcje te są odwrotnie.
GUS udostępnia na razie dane z województw. Pełne statystyki ubiegłorocznego Spisu Powszechnego znane będą we wrześniu. Wtedy dowiemy się ilu jest kaliszan.
Ostatnia znana liczba ludności Kalisza dotyczy 30.06.2021 r. i obliczona została na podstawie bieżących bilansów, których podstawą był poprzedni spis z 2011 r., i po opracowaniu danych spisowych zostanie zweryfikowana. Liczba ludności Kalisz 30.06.2021 ogółem – 98 447, mężczyźni – 45 828, kobiety – 52 619. – informuje naszą redakcję Arleta Olbrot z poznańskiego oddziału GUS.
Czy wbrew trendom ogólnopolskim Kalisz wrócił do „stutysięczników”? Sądząc po trendach w budownictwie jest to prawdopodobne. W końcu prywatni deweloperzy nie upychaliby nowych inwestycji w każdą wolną działkę, gdyby mieli rozeznanie, że nie będzie miał kto tych mieszkań kupić. Nowe mieszkania, mimo cen i sytuacji ekonomicznej na rynku w Kaliszu rozchodzą się „na pniu”, a kupują je żywi ludzie, nowi mieszkańcy. Ilu nas jest dowiemy się we wrześniu.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze