Prawo do życia jest z reguły niepodważalnym prawem każdego człowieka. Z reguły, bo nie jest to tak oczywiste dla rosyjskiej armii, która w XXI wieku brutalnie pokazuje, że nawet oczywiste prawa i wolności nie są dane raz na zawsze i ciągle może znaleźć się siła, która te prawa i reguły będzie próbować zniszczyć.
O ile dyskutowane jest wciąż, kiedy zaczyna się życie i kiedy te prawa zaczynają obowiązywać żywą istotę ludzką, to moment śmierci w zasadzie jest zdefiniowany lepiej. Współczesny człowiek dąży do tego, by jego życie było komfortowe, przewidywalne i pod jego pełną kontrolą, a oczekiwania te przenoszą się też na sferę, która nie była pod ludzką kontrolą. Na śmierć. Bo czy godna śmierć nie jest częścią godnego życia? Czy śmierć w cierpieniu nie odziera nas z godności? A może cierpienie jest częścią życia i nie należy oczekiwać, by nie istniało?
Te pytania są częścią rozważań, które stały się kanwą spektaklu „Prawo do życia”, który można zobaczyć na deskach Teatru Nowego w Poznaniu.
To nie jest tylko dramat o śmierci, nie tylko o prawie do śmierci, ale w ogóle o wolności człowieka. W naszym przedstawieniu noszącym tytuł „Prawo wyboru” według tekstu Ferdinanda von Schiracha rozmawiamy o bohaterze, który decyduje się na tzw. wspomagane samobójstwo – mówi Piotr Kruszczyński, reżyser spektaklu.
Spektakl przyjął formę sądowej rozprawy nad dalszym losem – życiem lub śmiercią – 70 – latka, który w mniej lub bardziej świadomy sposób- i to jest też poddawane ocenie- decyduje się na dobrowolną, zaplanowaną śmierć jako ucieczkę przed męczącą starością i cierpieniem.
Jak pogodzić jego logiczne argumenty z wiarą czy nawet tabu, które wypycha z dyskusji publicznej sprawę śmierci? Pomijając rozterki prawne i religijne, bo nie wszystkich muszą one dotyczyć, to śmierć i decyzja o niej jest decyzją ostatnią i nieodwracalną, a w ludzkiej naturze leży, że ludzie zmieniają swoje plany i zamierzenia. A w tej sprawie szansy na zmianę już nigdy nie będzie.
Cały ten wysiłek szedł w kierunku tego żeby zrównoważyć argumenty i spróbować porozmawiać o tym, na ile wpisane w katolicyzm cierpienie człowieka jest potrzebne w momencie kiedy żegnamy kogoś bliskiego. (…) Te argumenty wybrzmiały bardzo mocno w ustach pani teolog i każą nam się zastanowić, nawet gdy mamy podejście liberalne czy wręcz ateistyczne, nad tym momentem pożegnania ze światem i z naszymi bliskimi - mówi Piotr Kruszczyński.
Artyści, by lepiej zobrazować ten temat i uzmysłowić widzom realność i bliskość śmierci – jak informuje serwis vibez.pl - sprowadzili z Holandii tzw. kapsułę śmierci. Urządzenie Sacro ma umożliwiać eutanazję, a raczej tzw. samobójstwo wspomagane. Niektóre państwa legalizują to urządzenie, jest ono legalne w Holandii i Szwajcarii.
A Wy jakie macie zdanie w tym trudnym temacie?
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze