Założony w 1957 roku Zespół przez ponad 30 lat koncertował na scenach polskich i zagranicznych, a następnie w 1993 r. został rozwiązany. Pozostawał nieaktywny aż do 2017 r., gdy spotkała się grupa byłych tancerzy wraz z choreograf i kierowniczką artystyczną Zespołu Barbarą Marcinkowską. Ówczesne obchody 50-lecia stały nowym początkiem Zespołu oraz Stowarzyszenia Folklorystycznego „Calisia”.
Piątkowe uroczystości uświetnili zaproszeni goście, wśród nich Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski, Wiceprezydent Mateusz Podsadny, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki - Grażyna Dziedziak oraz Iwona Cieślak z Kaliskiej Rady Kobiet, zajmująca się w Urzędzie Miasta komunikacją społeczną oraz promocją.
Cała uroczystość rozpoczęła się wykonaniem przez tancerzy poloneza, a następnie został odczytany przez Prezes Stowarzyszenia B. Marcinkowską pamiątkowy list gratulacyjny z 1985 roku, w którym ówczesny Przewodniczący Rady Miasta ogłaszał uhonorowanie ZPiT „Calisia” medalem za Zasługi dla Miasta Kalisza oraz wpisaniem do Złotej Księgi Zasłużonych dla Miasta Kalisza.
„Dziękuję wszystkim za przybycie, dziękuję tym, którzy są z nami tylko myślami, gdyż wielu naszych byłych tancerzy mieszka poza krajem, na terenie całej Europy i poza nią. Witam wśród nas szczególnie dawną akompaniatorkę, panią Lucjanę Pawlik i kierownika zespołu i kapeli pana Jana Szczepaniaka” – powiedziała Prezes Stowarzyszenia, a Dorota Radomska, była tancerka i organizatorka wydarzeń w Zespole, odczytała historię Zespołu.
Następnie Prezydent K. Kinastowski odczytał list gratulacyjny dla Zespołu i wręczył wspólnie z władzami Stowarzyszenia dyplomy uznania dla tancerzy i tancerek, za wieloletnią działalność na rzecz Zespołu. „Umiłowanie folkloru, potrzeba obcowania z kulturą i obrzędowością ludową oraz wytrwała praca to wartości wspólne wykonawcom pierwszego i obecnego składu „Calisii”. Życzę Państwu, aby niezmiennie dawały one inspirację do dalszej pracy nad kształtowaniem warsztatu wykonawczego oraz pobudzały entuzjazm w propagowaniu dziedzictwa historyczno-kulturowego” – powiedział Prezydent Kinastowski.
„Zespół jest ważny dla Miasta, ze względu na tak wiele zasług przez ostatnie 65 lat, za rozpowszechnianie lokalnej kultury folklorystycznej w kraju i za granicą. Cieszymy się, że nasza grupa tancerzy, teraz już w wieku senioralnym, nadal działa tak prężnie. Coraz więcej słychać o Zespole, w tym roku jedziemy na trzy festiwale krajowe z repertuarem wczesnośredniowiecznym i średniowiecznym, a w czerwcu także na Międzynarodowy Festiwal Poloneza w Warszawie.
28 maja o godzinie 19.00 odbędzie się koncert Zespołu w Sali UAM im prof. J. Rubińskiego. Wstęp jest wolny.
Koncert Zespołu z okazji Święta Kalisza
___
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze