Medale chodziarzy i biegaczy UKS 12. Paulina Tomaszewska o krok od minimum na ME

Znakomicie w lekkoatletycznych Mistrzostwach Wielkopolski U18 i U20 spisali się chodziarze i biegacze UKS 12 Kalisz. Zwłaszcza Paulina Tomaszewska, której w Poznaniu niewiele zabrakło do wypełnienia minimum na tegoroczne Mistrzostwa Europy U18.

Podopieczna trenera Pawła Wiśniewskiego w świetnym stylu wygrała rywalizację w chodzie na 5 km U18. Niespełna 16-letnia kaliszanka uzyskała wynik 24:45.90. Do minimum na ME U18, które odbędą się w Jerozolimie, zabrakło jej zaledwie 15 sekund. Srebrny medal w tej konkurencji zdobyła natomiast Emilia Wiśniewska (26:32.21).

Warto dodać, że rywalizacja w chodzie miała charakter otwarty i poza konkurencją startowały też nieco bardziej doświadczone zawodniczki z całej Polski. Szybsza od Pauliny Tomaszewskiej była jednak tylko etatowa kadrowiczka, powołana na Mistrzostwa Świata w Omanie, Magdalena Żelazna (AZS AWF Gorzów Wlkp.). Natomiast w pokonanym polu kaliska chodziarka pozostawiła m.in. Izabelę Krzyżanowską (Pomerania Szczecinek), także reprezentantkę Polski. Obie lekkoatletki są starsze od zawodniczki UKS 12 o dwa lata.

Z kolei tytuł mistrzowski w chodzie na 5 km U20 zdobyła powracająca po kontuzji tegoroczna maturzystka Amelia Błażejewska (26:07.27). Drugie miejsce w tej kategorii wiekowej zajęła kolejna reprezentantka UKS 12 Kalisz, Olga Odziemek, ustanawiając przy okazji nowy rekord życiowy (27:59.63). Ze złotym medalem wrócił ponadto Jan Rosiewicz, który był pierwszy w chodzie juniorów U20 (25:30.64).

Na podium zameldowali się również biegacze UKS 12 z grupy trenowanej przez Waldemara Olszynę. Indywidualnie drugą lokatę zajął Ksawery Gomułka w biegu na 400 m U18 (52.43 – rekord życiowy). – Ksawery walnie przyczynił się do zwycięstwa sztafety 4x400 m U18. Obok Ksawerego w sztafecie pobiegli Maciej Kraszewski, Jan Filar i Szymon Krystek. Czas sztafety to 3.53.05 – dodaje trener Paweł Wiśniewski.

Dorobek medalowy UKS 12 o brąz uzupełniła żeńska sztafeta 4x400 m U18, w składzie Julia Goździewicz, Aleksandra Kowalska, Anastazja Trykowska i Klaudia Antkowiak.

W Poznaniu z powodzeniem rywalizowali też miotacze UKS 12, trenowani przez Marcina Małeckiego, którzy wywalczyli cztery krążki. O ich występie informowaliśmy TUTAJ.