O 10:43 w Kaliszu będzie widoczna tylko ¼ Słońca. Resztę zasłoni Księżyc.- Fenomen tego zjawiska polega pozornym zniwelowaniu odległości i wielkości tych obiektów – tłumaczy Radosław Pior z Astro Areny. - Słońce jest ponad 100 razy większe od Ziemi, a Księżyc jest 4 razy mniejszy od Ziemi, licząc po średnicy. Słońce jest 400 razy dalej położone od Księżyca. Spełnia się tutaj warunek, że obiekt, 400 razy większy od innego obiektu, który jest 400 bliżej powoduje, że zarówno Słońce jak i Księżyc mają bardzo podobne średnice konturowe na niebie – wyjaśnia miłośnik astronomii.
- Na Słońce w czasie zacmienia nie wolno patrzeć "gołym okiem" - przestrzega Radosław Pior
Pomimo tego, że w końcowym etapie tego procesu tylko 25% Słońca będzie widoczne, to procesowi temu nie wolno przyglądać się „gołym okiem”. Promienie, nawet części Słońca są tak silne, że mogą nas czasowo oślepić. - Trzeba posłużyć się zadymionym szkiełkiem, a najlepiej maską spawalniczą – radzi Radosław Pior. Wystarczy też samo szkiełko spawalnicze, o ile uda się nam je kupić. Dziś w niektórych marketach po szkiełkach pozostały tylko puste pudełka.
W Kaliszu częściowe zaćmienie Słońca zacznie się o 9:43. Maksimum, czyli ¾ zasłoniętego Słońca zobaczymy godzinę później, o 10:43. Zjawisko zakończy się krótko po 12.00.
Ostatnie zaćmienie Słońca w Polsce nastąpiło 4 stycznia 2011 roku i także było to zaćmienie częściowe.
AG, fot. arch., Wikipedia
Napisz komentarz
Komentarze